Selahattin Demirtaş'tan "Türkiye açılımı" ve ortak aday mesajı

Selahattin Demirtaş'tan "Türkiye açılımı" ve ortak aday mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız" dedi.

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, T24 için "İğneyi kendimize" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Selahattin Demirtaş, yazısında, yaklaşan seçimlere değindi ve HDP'ye bazı çağrılarda bulundu.

"ORTAK ADAYLA SAHAYA ÇIKILIRSA SEÇİM KAZANILIR"

Demirtaş, "Ortak dil, medyanın ortak kullanımı, ortak sloganlar, ortak eylem ve etkinlikler, ortak çözüm projeleri ve en nihayetinde ortak adayla sahaya çıkılırsa emin olun, seçim en az 80'e 20 kazanılır" dedi.

Demirtaş yazısında şu ifadelere yer verdi:

"TÜRKİYE AÇILIMI YAPMAK ZORUNDAYIZ"

"Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız. Mağdur kimliğimizin bizi ezilmişlik veya öfke psikolojisine sokmasına izin vermeden, özgüvenle tüm Türkiye'yi kucaklamak zorundayız."

"TÜRKİYE'YE EN UYGUN DİLLE ANLATMAMIZ GEREKİR"

"HDP'nin geçtiğimiz pazar günü büyük katılım ve coşkuyla düzenlenen 5. Olağan Kongresi bu değişim için önemli bir olanak ve zemin sunmuştur. Siyasetin ve şiddetin bir arada olamayacağını bizim de bildiğimizi, bütün sorunlarımıza Türkiye'nin bütünlüğü içinde çözüm aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye'ye en uygun dille, söylemle anlatmamız gerekir."