Sinovac aşısına acil kullanım onayı verildi!

Sinovac aşısına acil kullanım onayı verildi!

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun incelemeleri sonrasında Sinovac şirketinin ürettiği Coronavac aşısına acil kullanım onayı verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kullanım onayını Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısını ardından yaptığı açıklamada duyurdu. Bakan Koca ilk aşıyı kendisini yaptıracağını belirtti. Bakan Koca aşıları 81 ile gönderildiğini kaydederek, "Aşılama programını son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimiz. Aşılar üzerindeki karekod sistemiyle ismine tahsis edilen kişi dışında kullanılması mümkün değildir" dedi. 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre 14 gün laboratuvarda incelenen numuneler değerlendirilip, acil kullanım onayı verildi. Yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

"Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında kullanılması planlanan "Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşı halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler Kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir.

Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."