Sinovac aşısının ücreti ne kadar?

Sinovac aşısının ücreti ne kadar?

Çin firması Sinovac'ın koronavirüs aşılarının fiyatına ilişkin Türkiye'dekine benzer bir tartışma Filipinler'de de patlak verdi. Sinovac genel müdürü Yang "Aşımız en pahalı değil" dese de fiyat açıklamadı.

Türkiye'nin de korona virüsü aşılarını satın aldığı Çin firması Sinovac, aşının “dünyanın en pahalıları” arasında yer aldığına dair Filipinler'den gelen eleştirileri yanıtladı. Firmanın genel müdürü Helen Yang, aşının “kesinlikle en pahalı” olmadığını söyledi ancak net bir fiyat da vermedi.
Sinovac aşısını alan ülkelerden biri olan Filipinler'deki tartışma, geçtiğimiz hafta aşının her bir dozunun fiyatına ilişkin tartışma geçen hafta, Philippine Star gazetesinin bir haberiyle patlak verdi. Gazete, aşının farklı ülkelere doz başına 5 dolar, 14 dolar ve 38 dolar gibi farklı fiyatlarla satıldığını öne sürdü.
Filipinli Senatör Panfilo Lacson da, pazar günü attığı tweette aşının fiyatının kontrattaki gizlilik maddesi nedeniyle açıklanmamasını sorgulayarak yolsuzluk imasında bulundu. Lacson, paylaşımında bir fıkradan alıntı yaparak şu ifadeleri kullandı: "Sinovac aşısının 5, 14 ve 38 dolarlık fiyatları arasındaki fark, bana üç Güney Asya ülkesinde yolsuzluğun nasıl yapıldığına dair eski bir hikayeyi hatırlatıyor - masanın ALTINDA, masanın ÜZERİNDE ve masa DAHİL BİR ŞEKİLDE. Aşının buradaki fiyatı 38 dolar olabilir ama fiyatı, anlaşmadaki gizlilik maddesiyle saklanıyor."

sonovac.jpg
Sinovac'ın genel müdürü Helen Yang ise bu iddiaları, CNN Filipinler üzerinden yanıt verdi. Yang, aşının dünyanın en pahalı aşılarından biri olduğu iddiasını reddederek, "Kesinlikle en pahalılar arasında değil" dedi. Yang, "Sinovac'ın misyonu, aşıyı karşılanabilir bir fiyatla temin etmek" dedi.
Ancak Yang, doz başına fiyat açıklamaktan kaçındı; fiyatın 'makul' olduğunu söylemekle yetindi.