Son seçim anketinde AKP'ye üzücü haber! İşte partilerin oy oranları

Son seçim anketinde AKP'ye üzücü haber! İşte partilerin oy oranları

Yöneylem Araştırma'nın son seçim anketinde AKP'nin oyu yüzde 30'un altında kalmaya devam etti.

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, yapılan son seçim anketinin sonuçlarını yorumladı. Kömürcü, "AKP’nin yüzde 30’un altında oy alacağı ve birinci parti olma özelliğini yitireceği bir tablonun kalıcılaşmaya başladığı söylenebilir" dedi.

Yöneylem Araştırma, 28 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında yapılan Türkiye Siyaset Paneli araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Yapılan seçim anketinde seçmenlerin, milletvekilliği seçiminde parti tercihleri ölçüldü.

Seçim anketine göre, kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan partilerin oy oranları şöyle oldu: 

AKP: Yüzde 23,6

CHP: Yüzde 23,5

HDP: Yüzde 7,2

MHP: Yüzde 4,8

İYİ Parti: Yüzde 11,9

Saadet Partisi: Yüzde 0,5

Gelecek Partisi: Yüzde 0,5

DEVA: Yüzde 1,8

Türkiye İşçi Partisi: Yüzde 0,8

Yeniden Refah: Yüzde 1,8

Zafer Partisi: Yüzde 2

Diğer: Yüzde 1,5

Kararsızım:Yüzde 10,9

Oy kullanmayacağım: Yüzde 9,2

fzy94hyxwaaq3eq.jpg

AKP YÜZDE 30'UN ALTINDA KALICILAŞTI

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, sosyal medya hesabı Twitter'dan söz konusu anketin sonuçlarını değerlendirdi. Kömürcü, "AKP son 3 aydır kararsızlar ve oy kullanmayacakları dağıtmadan önce yüzde 25 seviyesinin altında ölçülüyor. Dolayısıyla AKP’nin yüzde 30’un altında oy alacağı ve birinci parti olma özelliğini yitireceği bir tablonun kalıcılaşmaya başladığı söylenebilir" dedi.

Paylaşımının devamında Kömürcü şunları kaydetti:

"CHP'YE YÖNELİK ARTIŞ BEKLEYEBİLİRİZ"

"CHP yüzde 30 sınırına takıldı kaldı. Bu eşiği aşması durumunda AKP’deki düşüşten bağımsız bir biçimde kendi yükseliş trendi içinde seçimden birinci parti olarak çıkma potansiyeli var. Özellikle cumhurbaşkanı adayı açıklandıktan sonra CHP’ye yönelik destekte bir artış bekleyebiliriz."

PARTİLER ARASI GEÇİŞ

"AKP ile MHP, CHP ile İYİ Parti seçmenleri arasında aydan aya geçişler oluyor. Bu da söz konusu partilerin oy oranlarında 1-2 puanlık oynamaları beraberinde getiriyor. Ancak AKP-MHP ya da CHP-İYİ Parti’nin toplam oy oranlarındaki oynaklık aynı seviyelerde değil."

OY KULLANMAYACAĞINI SÖYLEYENLER ARTIYOR

"Bu ayın ilgi çekici bulgularından biri oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranındaki artış. Bunu iki türlü yorumlamak mümkün. Birincisi seçmenlerin bir kısmı sorunlarına sistem içi bir çözüm bulma inancını yitirmeye başlıyor. Destekleyebileceği bir seçenek bulmakta zorlanıyor."

İKTİDARDAN KOPANLAR SANDIĞA GİTMEYECEK Mİ? 

"İkincisi iktidar bloğundan kopan seçmenlerin bir kısmı, çeşitli nedenlerle tercihlerini açıklamaktan çekindikleri için oy kullanmayacaklarını ifade etmeyi tercih ediyorlar."

"HDP SEÇMENİ OY TERCİHİNİ GİZLEME KAYGISI YAŞIYOR"

"Ayrıca HDP, özellikle de genç HDP seçmeninde oy tercihini gizleme kaygısı zaman zaman daha yoğun olabiliyor."