Soylu, İmamoğlu'nu hedef aldı: Bu bir şımarıklıktır

Soylu, İmamoğlu'nu hedef aldı: Bu bir şımarıklıktır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyelerin Türkiye’deki büyükelçilerle yapacağı görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasıyla ilgili "Merkezi idarenin çürümüşlüğünü gösteriyor" demişti. Soylu, bu açıklama üzerinden İmamoğlu'nu hedef aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelere ilişkin alınan yeni kararı "çürümüşlük" olarak değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı. Soylu, "Devletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyeti çürümüşlük olarak değerlendirmek de cehalettir" dedi.

Kamu görevlileri olarak dış temasları konusunda Dışişleri Bakanlığı'na bilgi vermenin ve oradan görüş almanın devlet müktesabatının devamlılığı açısından doğru bir yöntem olduğunu savunan Soylu, "Bu ne ilktir ne de sondur." ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

"Bazı ülkeler, büyükelçilerimize yönelik, bazı bakanlar özellikle kabul göstermemektedirler. Buna ait bir mütekabiliyet uygulanmaktadır. Bunu kim bilebilir? Dışişleri Bakanlığı bilebilir. İlgili bir ülkenin bakanı veya kamu düzeyinde bir üst yöneticisi veya kamu görevlisi böyle bir mütekabiliyet ilkesinin varlığından veya ilgili ülkenin böyle bir uygulamasından haberi olmadan bunu gerçekleştirebilir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dış politikası açısından bir nakısa oluşturur ki biz bununla sürekli karşı karşıyayız."

"ŞIMARIKLIKTIR"

Soylu, "Biz çadır devleti değiliz de bulunduğu yeri çadır kurumu olarak nitelendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyeti çürümüşlük olarak değerlendirmek de cehalettir" değerlendirmesinde bulundu.