Tezcan siyasi ahlak yasasına neden ihtiyaç olduğunu tek tek sıraladı!

TBMM Genel Kurulunda Saadet Partisi grup önerisine ilişkin konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan siyasi ahlak yasasına neden ihtiyaç olduğunu tek tek sıraladı.

TBMM Genel Kurulunda Saadet Partisi grup önerisine ilişkin konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan siyasi ahlak yasasına neden ihtiyaç olduğunu tek tek sıraladı.

Tezcan şunları kaydetti : 

"Siyasi ahlak yasası, siyasette şeffaflık, siyasi ahlak niye ihtiyaç duyulan bir kavramdır? Bir kere, her şeyden önce adaletli bir siyasi yarış ve rekabet için önemli. Adaletli siyasi partilerin, siyasetçilerin adaletli yarışı için önemli ama sadece adaletli siyasi yarış için değil, mesela adaletli ekonomik rekabet ve yarış için de gerek.

"SİYASİ AHLAK YASASI AHLAKLIK BİR DEVLET DÜZENİ İÇİN GEREKLİ"

Siyasetin gücünü, iktidarın gücünü arkasına alarak ekonomik yaşamda kendine haksız ve hukuksuz pozisyon elde edenlerle namuslu sanayicinin, iş insanının yarışabilmesi mümkün değil; bunun için gerekli. Niye gerekli? Ahlaklı bir toplum için gerekli. Siyasetin kirlilikten beslendiği ve kirlilikle kirli ilişki içerisine girdiği bir ülkede toplumun ahlakının zedelenmemesi düşünülemez. Niye gerekli? Ahlaklı bir devlet düzeni için gerekli.

"SİYASİ AHLAK YASASI SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE İÇİN GEREKLİ"

Tarihten bu yana “devlet düzeni” denildiğinde toplumsal yaşamı adalet üzerine, ahlak üzerine kurgulayan bir yapıyı özleriz, isteriz; yolsuzluğa bulaşmış, çetelerin kontrolü altına giren bir devlet düzeninde ahlaklı bir düzenden bahsetmek mümkün değil. Başka bir şey için de gerekli: Suç örgütleriyle mücadele için gerekli, suçla mücadele için gerekli. Dünyanın hiçbir yerinde, tarihin hiçbir döneminde çeteler, mafya, suç örgütleri, uyuşturucu baronları arkasını bir boyutuyla siyasetin ya da iktidarın bir yerine dayamadan, onların koruması altında olmadan ayakta durabilme, varlığını sürdürebilme şansına sahip değil.

"TEMİZ TOPLUM DİYORSAK SİYASETEN ŞEFFAFLIĞA HER ŞEYDEN FAZLA İHTİYACIMIZ VAR"

Onun için “temiz toplum” diyorsak, suçla mücadele etmek istiyorsak, kararlıysak, uyuşturucu baronlarıyla, suç çeteleriyle mücadele edeceksek siyasi ahlak yasasına, siyaseten şeffaflığa her şeyden fazla ihtiyacımız var. 

"AKP'Lİ ADAY 'MÜLK ALLAH'INDIR DİYEREK ALLAH'I DA ORTAK ETMENİN PEŞİNE DÜŞTÜ"

Son dönemde Türkiye'de yaşanan davalara baktığımızda mafya, çete ilişkilerinin bir boyutuyla siyasetçilerle verdiği fotoğraflara baktığımızda, son dönemdeki uyuşturucu baronlarının, şu veya bu şekilde adının siyasetçilerle yan yana olmasına baktığımızda ve hatta üzücüdür, pandemi döneminde bir uyuşturucu şüphelisinin Türkiye Büyük Millet Meclisine kolonya satabilecek kadar bu işin içerisine girdiğine baktığımızda siyasi ahlak yasasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu çok açık. 
Değerli arkadaşlar, biz, Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanlarının mal varlıklarını, yöneticilerin mal varlıklarını bütün kamuoyuyla paylaştık, şeffaf bir şekilde. Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları ihaleleri şeffaf yapma alışkanlığı getirdiler, yasada yer almadığı hâlde belediye meclisi toplantılarını şeffaf yapma alışkanlığı getirdiler. Ama her ne hikmetse, seçim zamanı malının hesabını vermeyen AK PARTİ'li belediye başkan adayı bu işe “Mülk Allah’ındır.” diyerek Allah’ı da ortak etmenin peşine düştü. Şimdi, bunun için, siyaseti temizlemek üzere bu teklife destek veriyoruz. 

AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Saadet Partisi'nin Siyasi Ahlak Yasası’nın çıkarılmamasının ülkemizde yarattığı ekonomik ve sosyal sorunların araştırılmasına ilişkin verdiği Meclis Araştırması önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.