“Tutarsız uygulamalar öğrenci, veli ve öğretmenleri kaosa sürüklemektedir"

“Tutarsız uygulamalar öğrenci, veli ve öğretmenleri kaosa sürüklemektedir"

İYİ Parti'li Şenol Sunat, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitimde uyguladığı politikaların "tutarsız" olduğunu söyledi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitimde uyguladığı politikaların "tutarsız" olduğunu söyledi. Sunat, "Yönetmelikte 'sınav yapılmaz' derken, sınav yapın diye emir veren; yönetmelikte 'sınav yapılır' derken 'Sınav notlarını iptal eden' bakanlığı anlamak mümkün değildir. Hatırlatmak isteriz ki, resmi yazılar yönetmelik hükmünü değiştiremez! Tutarsız uygulamalar uzaktan eğitimde yaşanan sorunları daha da beslemekte, öğrenci, veli ve öğretmenleri kaosa sürüklemektedir" dedi.
Eğitim Politikaları Başkanı ve Ankara Milletvekili Sunat, düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim programını eleştirdi. Sunat, "Bakanın 'Erişemeyen 1,5 milyon, toplamda 2 milyon civarında öğrenci' açıklaması doğru değildir. Nereden bakarsak bakalım resmi ağızlardan söylenen rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır!" diye konuştu.
Sunat, özetle şunları söyledi:
Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde birçok tutarsız karara imza atmıştır. Bakanlık, daha önce uzaktan eğitim sürecinin sınavla değerlendirilmeyeceğini açıklamış ve 8 Mayıs'ta bu yönde yönetmelik değişikliği yapmıştır. 31 Aralık 2020 ve 6 Ocak 2021 tarihlerinde yapılan yönetmelik değişiklikleriyle uzaktan eğitimde sınav yapılamayacağına ilişkin hüküm kaldırılmış yani sınav yapılması kararı verilmiştir. Ancak Bakanlık Liseler için birinci dönem notlarının ikinci dönem yapılacak sınavlar üzerinden verileceğini, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanı ile belirleneceğini ve velilerin sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini açıklamıştır. Yönetmelikte 'sınav yapılmaz' derken, sınav yapın diye emir veren; Yönetmelikte 'sınav yapılır' derken 'Sınav notlarını iptal eden' bakanlığı anlamak mümkün değildir. Hatırlatmak isteriz ki, resmi yazılar yönetmelik hükmünü değiştiremez! Tutarsız uygulamalar uzaktan eğitimde yaşanan sorunları daha da beslemekte, öğrenci, veli ve  öğretmenleri kaosa sürüklemektedir.
Sn. Bakanın 'Erişemeyen 1,5 milyon, toplamda 2 milyon civarında öğrenci' açıklaması doğru değildir. Nereden bakarsak bakalım resmi ağızlardan söylenen rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır! İnternet yapımızın fiber optik açısından yetersiz olduğu ortadadır. Türkiye'de ortalama hız 3G bile değildir. 178 ülke içinde sabit internette ortalama internet hızına göre 101'inci sıradayız. EBA’ya erişimin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için ülkemizdeki fiber altyapı kapasitesinin 200 kat artırılması gerekmektedir.
Bu yanlış yöntemden bir an önce vazgeçilmeli, tüm veriler şeffaf bir biçimde Türk Milleti ile paylaşılmalıdır. Bu kapsamda ilkokulda okuyan özellikle de 10 yaş altındaki öğrencilerimiz için acil bir eylem planı hazırlanmalı ve gereken önlemler hiç vakit kaybetmeden alınmalıdır. Aksi takdirde çok açık söylüyorum, bir nesli göz göre göre kaybedeceğiz!
Bu iktidar döneminde 20 bin köy okulu kapatılmış, köylerden şehirlere ciddi bir göç yaşanmıştır. Köyler boşalmış, 1,5 milyon öğrenci taşımalı sistemle eğitim görmeye başlamıştır. Bu anlamda köy okulları yeniden açılmalı, köylere yatırım yapılmalı ve evlatlarımız kendi köylerinde-kendi mahallelerinde bulunan okullarda eğitim almalıdır.