Ürküten açıklama: 'Hatay'da halen ana deprem yaşanmamış olabilir'

Ürküten açıklama: 'Hatay'da halen ana deprem yaşanmamış olabilir'

Kahramanmaraş'taki depremlerden sonra Hatay'da peş peşe depremler meydana geldi. 6.4 ve 5.8'lik depremler sonrasında uzman isimlerden dikkat çeken açıklamalar geldi.

Jeoloji yüksek mühendisi Prof. Dr Süleyman Pampal Hatay’daki depremlerin ardından şu ifadeleri kullandı:

"Olabiliyor işte tehlikenin varlığını sürekli vurguladık. Aslında Hatay hala maalesef ana depremini yaşamamış olabilir. Bu Kahramanmaraş depremi Pazarcık üst deprem, Hatay’a doğru yaklaştı Kırıkhan civarına kadar indi ama daha aşağıda kırılacak çok yer var yarısına yakın kısmı duruyor. Yani aşağıda ve kuzeyde de Malatya fayı, Ovacık fayı ve Bingöl civarında Karlıova arasında başka faylar var dedik."

"Bu tetiklenen bir deprem, artçı değil" diyen Prof. Dr. Okan Tüysüz ise "Antakya Samandağ arasında bu büyüklükte bir deprem daha beklenebilir" ifadelerini kullandı.

"Adana bölgesinde bir stres transferi olabileceğini düşünüyoruz. Bir de Kıbrıs'ta, özellikle kuzeyi ve güney kısmında stres transferi olabilir" diyen Prof. Dr. Naci Görür, "Kıbrıs'ta bir deprem olursa yakın zamanda yer bilimciler olarak bizim için sürpriz olmaz" açıklamasını yaptı.