Yavuz Oğhan'dan yandaş medyaya 'Güldür Güldür' teklifi

Yavuz Oğhan'dan yandaş medyaya 'Güldür Güldür' teklifi

Show TV'de yayınlanan Güldür Güldür Show'un yandaş medyayı eleştirdiği skecinin ardından, yandaş medya tarafından yapılan "algı operasyonu" eleştirisine gazeteci Yavuz Oğhan'dan "Haber toplantılarını canlı yayınlayın" teklifi geldi.

İktidar yanlısı yayın yapan A Haber, Sabah ve ATV, Show TV'de yayınlanan 'Güldür Güldür Show' isimli televizyon programında yapılan medya eleştirisine "algı operasyonu" dedi. Gazeteci Yavuz Oğhan kanallara "Haber toplantılarını canlı yayınlayın, nasıl oluyormuş görelim." teklifi yaptı. 

Güldür Güldür Show’un 192’nci bölümündeki ‘Pozitif Toplantı’ skecinde, bir gazetenin yazıişleri toplantısı müdürün diğer editörlerden ‘patrona yaranmak için’ haber başlıklarını yumuşatmasını istemesi konu ediliyor. Yazı işleri müdürüne gelen bir telefon sonrasında haberlerin daha pozitif hale getirilmesi istenen ekip ekmeğe zam, işsizlik, obezitedeki artış, çiftçinin elinde kalan limonlar, küresel ısınma ve mülteci akını gibi birçok sorunu manşetlerde birkaç dil oyunuyla ‘pozitif hale’ getiriyor. İktidara yakın medyadaki haberlerin tartışma konusu olduğu bir ortamda yayınlanan program, sosyal medyada günün konusu olurken, Türk medyasını ‘gerçeğe yakın’ bir şekilde ‘taklit ettiği’ yorumları da yapıldı.

İktidara yakın medya, programın seçim öncesinde yayınlanması nedeniyle ‘algı operasyonu’ yapıldığını savundu. Yayınlanan haberlerde bazı oyuncuların daha önceki siyasi tutumları da anımsatılırken, “Seçime bir haftadan az bir süre kala toplum mühendisleri yine devrede!” yorumu yapıldı.

Gazeteci Yavuz Oğhan'dan da söz konusu medyaya bir teklifle geldi. Oğhan, şu mesajı paylaştı:

"Bunun algı operasyonu olup olmadığını ortaya koyacak tek yol var o da Sabah, A Haber ve ATV’de haber toplantılarının canlı yayınlanması, nasıl oluyormuş biz de görelim."