Yeşilçam oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam oyuncusu Murat Soydan hayata gözlerini yumdu. Usta oyuncunun vefatını kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duyurdu.

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti.

 84 yaşındaki Soydan'dan gelen acı haberi kızı Mehveş Soydan sosyal medya hesabından duyurdu.

Soydan, paylaşımında "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" ifadelerine yer verdi.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Murat Soydan, asıl adıyla Rüçhan Tercan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünde eğitim aldı. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı.

Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

OYUNCULUK KARİYERİ

Sanat hayatına 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yapan oyuncu, 1970'li yılların "Jön" oyuncularından biri olarak birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rollerde yer aldı. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Murat Soydan 1966 yılında ''Perde'' Mecmuası'nın düzenlediği yarışmada birinci seçilmiş ve "Kolsuz Kahraman" filmiyle sinemaya başladı.

''Dünyanın En Güzel Kadını'', "Ayşem", "Yalan Yıllar", ''Kahveci Güzeli'', ''Sana Dönmeyeceğim'', 'Nisan Yağmuru'', ''Yarın Başka Bir Gündür'' gibi birçok filmin başrolünde oynadı.