TBMM Başkanı Şentop'tan Berberoğlu kararına destek

TBMM Başkanı Şentop'tan Berberoğlu kararına destek

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AYM'nin Enis Berberoğlu kararına yönelik, ''İhlal kararı verdi. AYM'nin kararları bağlayıcıdır. Kesin hükmü kaldırmaz. Karara muhatapları ve ilgili mahkemenin uyması gerekir'' dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararına yönelik açıklama yapan TBMM Başkanı Şentop, ''paylaşmasam da Yargıtay'ın dokunulmazlık kararı bağlayıcı'' ifadelerini kullandı.Şentop'un konuşmasının devamında, ''Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. AYM'nin kararları bağlayıcıdır.Kesin hükmü kaldırmaz. Karara muhatapları ve ilgili mahkemenin uyması gerekir." dedi.

 NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesinin Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ile ilgili "hak ihlali" kararı vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de Anayasa Mahkemesinin kararının "yerindelik denetimi kapsamında kaldığı" gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.Ağır Ceza Mahkemesi kararında Anayasa MahkemesininKurulus¸u ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'na atıf yaparak şu ifadeleri kullanmıştı: Anaysa Mahkemesi esas inceleme sonunda bas¸vurucunun hakkının ihlal edildigˆine ya da edilmedigˆine karar verilir. I·hlal kararı verilmesi halinde ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmedilir. Ancak yerindelik denetimi yapılamaz, idari eylem ve is¸lem niteligˆinde karar verilemez.Bu karar sonrası Enis Berberoğlu'nun avukatı Yiğit Acar, Berberoğlu'nun yeniden yargılanması için bir üst mahkeme olan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de itiraza ilişkin yaptığı değerlendirmede, "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti. Dosya yeniden 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.