Black Friday ilgiyi 10’a katladı

Black Friday ilgiyi 10’a katladı

Black Friday çılgınlığı sona erdi. Kampanya dönemi hem markaların hem de tüketicilerin yüzünü güldürdü. E-ticaret sitelerinin alışveriş trafiği, kampanya döneminde geçen aya oranla 10 kat arttı. 10 dakikalık sürede oluşan 20 milyonluk trafik dikkat çekti!

Dünya genelinde kasım ayı, büyük bir alışveriş çılgınlığıyla geçti. Türkiye de 'Muhteşem Cuma', 'Efsane Cuma', 'Beklenen Cuma' gibi farklı isimlerle adlandırılan Black Friday’den payına düşeni fazlasıyla aldı. Türkiye’nin Black Friday karnesi açıklandı. Sonuçlar dikkat çekici! E-ticaret sitelerinin alışveriş trafiği kampanya döneminde geçen aya oranla 10 kat arttı. 10 dakikada 20 milyonluk trafik oluştu. En çok trafik Türkiye’de gözlemlenirken, Almanya’dan da ciddi bir girişim olduğu görüldü.

SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Black Friday kampanyalarında en çok trafik mobil cihazlar üzerinden gerçekleşti. Öyle ki yüzde 70 mobil cihaz üzerinden gelen trafiğin geri kalan kısmı bilgisayarlar üzerinden gerçekleşti.

Hemen her kampanya döneminde olduğu gibi yine gelenek bozulmadı ve Black Friday’e kadınlar erkeklerden daha fazla ilgi gösterdi. Veriler erkeklerin kadınların 10’da 1’i kadar trafik yarattığını söylüyor. En çok tercih edilen ürünler arasında da ev eşyası, özellikle mutfak ürünleri dikkat çekti. Onu sırasıyla; elektronik eşya kategorisinde cep telefonu, giyim kategorisinde de kış sezonu ürünleri ve ayakkabı takip etti.