Turizmde korku! Rus turistler Türkiye'ye gelecek mi?

Turizmde korku! Rus turistler Türkiye'ye gelecek mi?

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Antalya’nın 2022 sonuna kadar pandemi öncesi döneme göre Rus turistlerin yüzde 45'ini kaybedebileceğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Antalya’nın yıl sonuna kadar pandemi öncesi yani 2019’a göre Rus turistlerin yüzde 45'ini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

2021 yılına göre ise bu oranın yüzde 17'sinin kaybedebileceği, bu eğilimin de ulaştırmadaki eksikten kaynaklandığı ifade edildi.

125601.jpg

"TÜRKİYE BU YAZ TEK DIŞ DESTİNASYON KONUMUNDA"

"Antalya için bu rakam, Rusya’dan 5.5 milyon turistin geldiği 2019'a göre yüzde 45 daha az ve hatta ‘Kovidli’ 2021’e göre bile yüzde 17 daha az olacak” denilen açıklama, şöyle devam etti: “Antalya'ya turist akışının azalması hiçbir şekilde ‘Rusların Türkiye'de dinlenme arzusu kalmadığı’ anlamına gelmez. Aslına bakılırsa tersi bir durum söz konusu. Türkiye'ye olan talep gerçekten muazzam, neredeyse tamamen kapanmış olan diğer sahil ülkelerine bakılacak olursa Türkiye bu yaz neredeyse tek dış destinasyon konumunda."

russian-tourists-antalya.jpg

GERİLEME UÇAK YETERSİZLİĞİ VE YAPTIRIMLAR

Türkiye ve Antalya’ya turist akışında görülen gerilemenin tamamen uçak yetersizliğinden ve Batılı ülkelerin yaptırımlarının neden olduğu uçak kalkış coğrafyasının daralmasından kaynaklandığına dikkat çekilen açıklamada, Haziran 2022 itibarıyla Türkiye’nin tatil beldelerinde Rusya’nın 17 kentinden 6 tur operatörünün lehine 8 Rus ve Türk havayolu şirketinin sefer düzenlediği vurgulandı.

russian-tourists-5147.jpg