16 yaşındaki Ceren'i öldürdükten sonra gömüp üstünde alkol aldılar!

16 yaşındaki Ceren'i öldürdükten sonra gömüp üstünde alkol aldılar!

İzmir'in Bornova ilçesinde moloz döküm sahasında yanmış bir şekilde cesedi bulunan Ceren Duman'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda 2'si tutuklu 6 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

S.Ö., geçen 21 Ağustos günü, Işıkkent Polis Merkezi Amirliğine giderek Ceren Duman’ı arkadaşı T.Y. ile moloz döküm sahasına gömdüklerini söyledi. İtiraf üzerine harekete geçen polis, S.Ö. ve T.Y.’yi gözaltına aldı. Naldöken Mahallesi'ndeki moloz döküm sahasında yapılan aramada da Duman’ın cansız bedeni bulundu. İzmir Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan ön incelemede Duman’ın vücudunda yara ve darp ile kurşun izine rastlanmadı. Ancak genç kızın boğazında peçete olduğu anlaşıldı.
 
Yapılan sorguda peçeteyi Ceren’in boğazına kendilerinin tıktıklarını kabul eden ikili, ifadelerinde “Cereni gömmeye giderken ağzından kötü koku geliyordu, peçeteyi boğazına iterek kokuyu gidermeye çalıştık” dedi. Ceren Duman, Yeni Buca Mezarlığında toprağa verilirken, şüpheliler S.Ö. ve T.Y. tutuklanıp, cezaevine gönderildi.


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Tutuklanan S.Ö. ve T.Y.’nin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede Ceren Duman ve S.Ö.’nün, olaydan 2 hafta önce sosyal medyada tanıştıkları, 21 Ağustos tarihinde günlük kiralık eve gittikleri, S.Ö.’nün, T.Y.’yi çağırdığı anlatıldı.

Şüphelilerin hem alkol hem de uyuşturucu verdikleri Ceren ile cinsel ilişkiye girdikleri ifade edilen iddianamede, genç kızın saat 04.00 sıralarında fenalaşıp hayatını kaybettiği, ağzından köpükler geldiği, bu nedenle ikilinin Ceren Duman’ın boğazına 2 parça ıslak mendil soktukları açıklandı.
 
Şüphelilerin, durumu sağlık çalışanlarına bildirmedikleri, sabah saatlerine kadar alkol aldıkları, sabah cesedi odada bırakıp, çevresinde ‘Dayı’ olarak tanınan M.G.’nin yanına gittikleri, onun yönlendirmesiyle de kazma ve kürek alıp, yaklaşık 1,5 metrelik mezar kazdıkları ifade edilen iddianamede “T.Y. ve S.Ö., hava karardıktan sonra Ceren’in cesedini omuzlayarak arabaya bindirip, öğlen kazdıkları çukura gömdüler. Çukurun üzerinde yemek yiyip, alkol aldılar. Daha sonra da Ceren’in kıyafet ve çantasını yaktılar. Kazma- küreği ise çalıların arasına attılar. Sonra da M.G.’nin yanına giderek, gece geç saatlere kadar oturdular” denildi.

 

SUÇU BİRBİRİNE ATTILAR


İddianamede sanıkların ifadelerine de yer verildi. T.Y.’nin “Olay günü S.Ö. beni günlük kiralık daireye davet etti. Ceren ve S.Ö. diğer odadayken S.Ö. panikle ‘Koş içeri gel, kıza bir şey oldu. Ağzından köpük geliyor’ dedi. 112’yi aramasını söyledim ama S.Ö. aramadı. Ceren’i diğer odada bırakıp, alkol almaya devam ettik. Sabah saatlerinde S.Ö.’nün ‘Dayım’ dediği birinin yanına gittik. Kazma ve kürek alıp, çukur kazdık. Akşam Ceren’i alıp öğlen kazdığımız çukura gömdük. Ceren’i ben öldürmedim” dediği belirtildi.

S.Ö.’nün de Ceren ile Instagram’dan tanıştıklarını anlatarak “10 gün önce sosyal medyadan tanışmıştık. Günlük kiralık daire kiralamıştık. Ardından T.Y. elinde viskiyle geldi. Uyuşturucu kullandıktan sonra Ceren ile ilişkiye girdim. Duştayken T.Y. gelerek ‘Kıza bir şey oldu, nefes almıyor’ dedi. Nabzının atmadığını fark edince 112’yi aramaya korktuk ve gömmeye karar verdik. Sabah T.Y.’nin arabasıyla kazma- kürek alıp çukur kazdık. Akşam da Ceren’i oraya gömdük. Ceren’i öldürmedim” diye ifade verdi. 

Tutuksuz şüpheliler İlkay T., İlyas G. ve otel sahibi Nedim D.’nin suçlamaları kabul etmediği kaydedilen iddianamede, ‘Dayı’ lakaplı M.G.’nin de “Kızı hastaneye götürmeleri gerektiğini anlattım. İlk önce benimle dalga geçtiklerini düşündüm. Ancak akşam gelip kızı gömdüklerini söylediler ve korkup şoka girdim. Beş gün sonra giderek, teslim oldum” dediği bildirildi.


 
Ceren’in dedesi Yahya Duman, annesi Ebru Minareci ve babası İsmail Duman’ın şikayetçi olarak yer aldıkları iddianamede, S.Ö. ve T.Y. hakkında, ‘tasarlayarak adam öldürmek’, ‘cinsel istismar’, ‘uyuşturucu madde içmeye yer temin etmek’, ‘hürriyeti yoksun bırakmak’, ‘mala zarar verme’ ile ‘suç ve delillerini gizleme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile 31’er yıl hapis cezası talep edildi.

Tutuksuz şüpheliler İlkay T., İlyas G., Nedim D. ile bir başka suçtan cezaevinde bulunan M.G.’nin ise yardım suçundan cezalandırılmaları istendi.