5 yaşındaki Yaren'in ölümüne sebep olan şoför hakkında karar verildi

5 yaşındaki Yaren'in ölümüne sebep olan şoför hakkında karar verildi

Sarıyer'de 12 Aralık 2016'da babaanne ve elinden tuttuğu torunlarına çarparak 5 yaşındaki Yaren'in ölümüne neden olan hafriyat kamyonunun sürücüsü Erdal Yavuz hakkında yapılan yargılamada karar açıklandı.

Sarıyer'de hafriyat kamyonunun, yolun karşısına geçmeye çalışan babaanne ve elinden tuttuğu torunlarına çarparak 5 yaşındaki Yaren Aluç'un ölümüne neden olduğu kazaya ilişkin davada, karar çıktı. Mahkeme kamyon şoförü Erdal Yavuz'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Babaanne Hatice Aluç'a ceza verilmesine gerek görmedi.

ŞOFÖR 6 AY TUTUKLU KALDIKTAN SONRA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Duruşma savcısı, dosyanın Adli Tıp Kurumu'nden beklenmesini belirterek, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Sanık Erdal Yavuz'un avukatı söz alarak "Dosyanın Adli Tıp Kurumu'ndan geliş süresi uzayabilir. Daha fazla mağdur olmaması için tahliyesini talep ediyorum" dedi. Duruşma sonunda adli kontrol uygulanması şartıyla Erdal Yavuz'un tahliyesine karar verilerek duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 12 Aralık 2016'da günü, saat 11.50'da sanık Erdal Yavuz'un harfiyat kamyonuyla Adnan Kahveci Caddesini takiben Vatan Caddesi istikametine dönüş manevrası yaptığı, bu sırada karşıya geçmekte olan babaanne Hatice Aluç ve elinden tuttuğu torunları Yaren Aluç ve Yusuf Aluç'a çarptığı anlatılıyor. Yaren'in çarpma sonucu olay yerinde öldüğü, Hatice Aluç'un ise vücudunda kemik kırığı oluşacak ve hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı, Yusuf'un ise yara almadan kurtulduğu belirtiliyor. Bilirkişi raporunda, trafik kurallarını ihlal eden şoför Erdal Yavuz ve babaanne Hatice Aluç'un kusurlu bulunduğu anlatılan iddianamede, kamyonun cadde girişinde park eden araçlar nedeniyle zorlandığı, iki manevrayla giriş yaptığı, araçlara çarpmamak için aracını kontrol ettiği sırada kamyonun önüne fırlayan yayaları görmeyerek kazaya sebebiyet verdiği, bu nedenle park eden araçların da kusurlu olduğunun tespit edildiği de yer alıyor. "Müşteki-sanık" babaanne Hatice Aluç'un "Taksirle birinin ölümüne neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenirken; tutuklu kamyon şoförü Erdal Yavuz ile yol kenarına park eden Abdullah Derya, Mehmet Sami Erdoğan ve Sandy Yahni'nin ise "Taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin ise yaralanmasına neden olmak" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapisleri isteniyor.