Aile Bakanlığı'ndan çok tartışılacak dava

Aile Bakanlığı'ndan çok tartışılacak dava

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok tartışılacak bir davaya imza attı.

Bakanlık, aylık 600 lira “bakıma muhtaç” yardımı yapılan, engelli çocuğun babasının, zam almasının ardından “asgari ücretin üzerinde maaş almasını” gerekçe gösterip önce yardımı kesti, sonra geriye dönük parayı yasal faizi ile birlikte aileden geri istedi.
Aile Bakanlığı, 2007 yılında yüzde 92’ engelli raporu bulunan 12 yaşındaki Hanım Sıla Örnek’in ailesine evde bakım hizmeti uygun bulunarak maaş bağladı. Bakanlık, 2013 yılında yaptığı denetimler de evin tek çalışanı olan baba Niyazi Örnek’in bu süreç zarfında zam aldığını, maaşındaki artış nedeniyle gelirinin net Bin 976 TL., olduğunu tespit etti.
Şubat 2013 tarihinden itibaren ailenin toplam gelirinin net asgari ücretin 2/3 ünden fazla olduğunu gerekçe gösteren bakanlık, önce maaşın kesilmesine, ardında da o tarihe kadar ödenen toplam 14 Bin 802 TL’nin tahsil edilmesine karar verdi. Bakanlık parayı ödemeleri için aileye tebligat gönderdi.
FAİZİYLE İSTEDİLER
Verilen süre içerisinde aile parayı ödeyemeyince bakanlık bu defa anne, Latife Örnek hakkında “alacak” davası açtı. Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde bakanlık paranın yasal faiziyle birlikte Latife Örnek’den tahsil edilmesini talep etti. Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesinde önceki gün görülen dava da duygulu anlar yaşandı. Ailenin gönüllü avukatı Mustafa Kemal Çiçek, “bakım yardımının kesilmesinin kanuna aykırı olduğunu” belirtti, “özürlü aileleri, özürlü bir çocuğa sahip olmanın manevi yüküne ilaveten, vicdani nedenlerle evde bakımı yapılıyor diye cezalandırılmaktadırlar. Çocuklarına bakmak zorunda olan ailelerin gelirinin olması suçmuş gibi değerlendiren ve açıkça yasaya aykırı olan bu yönetmenlik bir an önce düzeltilerek ailelerin mağduruyetlerinin giderilmesi gerekir. Davanın reddini talep ediyoruz” dedi.
“BABAM ÖDEYEMEZ”
Duruşmaya katılan 12 yaşındaki engelli çocuk Sıla Örnek’de, hakime “evimizde tek çalışan babam, zaten zor geçiniyoruz bu parayı ailem ödeyemezse ne olur efendim, bize yardım edin” diye seslendi. Duygulanan mahkeme hakimi “sen şimdi üzülme kızım, bakacağız bir çaresine” diyerek engelli Sıla’yı teselli etti. Duruşma eksik evrakların tamamlanması için ertelendi. (Sözcü)