Canan Karatay demişti! Çaya ve kahveye tereyağı koyunca ne olur?

Canan Karatay demişti! Çaya ve kahveye tereyağı koyunca ne olur?

Turbun üzerine tereyağı sürülerek yenmesi faydalarını katlanıyor. Öte yandan Canan Karatay’ın kahve ve çaya tereyağı koyun önerisi dikkat çekti.

ABD’de yapılan araştırmaya Canan Karatay’ı doğruladı. Peki, turpa tereyağı sürüp yemenin faydaları neler?

Yapılan çalışma, yağların aslında sağlıklı beslenmenin bir parçası olduğunu ortaya koydu. 

ekran-goruntusu-2024-02-29-200421.png

TEREYAĞ TURP İKİLİSİNİN MUCİZEVİ ETKİLERİ

Turp, antioksidan, potasyum ve kalsiyum açısından zengin bir sebzedir. Bu besinler, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini azaltır. Ayrıca, felç olasılığını da düşürür. Turptaki nitrat ise kan dolaşımını iyileştirir.

EN KALİTELİ TURP NEREDE?

Prof. Dr. Canan Karatay, turpu tereyağı ile birlikte yemenin faydalarını anlattı. Sağlıklı beslenme tavsiyeleriyle tanıdığımız Karatay, kışın turpu tereyağı ile sürüp kahvaltıda yemenin çok sağlıklı olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Karatay, Şanlıurfa ve Trabzon tereyağlarının en kaliteli tereyağları olduğunu vurguluyor.

ekran-goruntusu-2024-02-29-200355.png

TEREYAĞININ FAYDALARI NELER?

Yeniçağ'daki habere göre Prof. Dr. Canan Karatay, beynin yağlarla çalıştığını söylüyor ve gerçek köy tereyağını öneriyor. Tereyağı, kolesterol ve yağlanma yüzünden korkulan bir besin olsa da, Prof. Dr. Karatay'a göre şifa kaynağıdır. ABD'de yapılan ve 15 ülkeyi kapsayan bir araştırma, tereyağının kalp ve damar hastalıklarıyla, felçle ilgisi olmadığını gösterdi. Ayrıca, günde 1 yemek kaşığı tereyağı, Tip 2 diyabet riskini de düşürüyor.

ÇAYA VE KAHVEYE TEREYAĞI KOYMAK NE İŞE YARAR?

Bir programda katılımcılardan çayı şekersiz nasıl içtiklerini soran Prof. Dr. Karatay, çaya tereyağı eklemelerini tavsiye ettiğini söyledi. 

ABD, Avustralya ve İngiltere'nin de dahil olduğu 15 Avrupa ülkesinde, 44-71 yaş arası 636 bin kişi üzerinde yapılan 9 çalışmanın sonucu, tereyağı tüketiminin ideal miktarının 1 yemek kaşığı olduğunu gösterdi.

ekran-goruntusu-2024-02-29-200352.png

Prof. Dr. Canan Karatay, başka bir röportajında çayın yanı sıra kahveye de tereyağı katılmasını önerdi ve bunun sonucunda birçok kahveci tereyağlı kahve satmaya başladı. Karatay, "Kahveye tereyağı katmak her sorunu çözer" dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay, sabah akşam zeytinin suyu olan zeytinyağından birer kahve fincanı içilmesi gerektiğini söyledi ve kendisinin de bunu yaptığını ekledi.

 

 

İlgili Haberler