Canan Karatay 'Sakın tüketmeyin' dedi! Nişasta Sanayicileri Derneği'nden yanıt geldi

Canan Karatay 'Sakın tüketmeyin' dedi! Nişasta Sanayicileri Derneği'nden yanıt geldi

Prof. Dr. Canan Karatay paket dondurmaların tüketimine sıcak bakmıyor. Nişasta Sanayicileri Derneği'nden ise Canan Karatay'a yanıt geldi.

Canan Karatay, Gzt'ye verdiği röportajda sağlıklı yaşam sırlarını paylaştı.

"HAZIR DONDURMA TÜKETME"

Prof. Dr. Canan Karatay çoğu yiyecekte olduğu gibi dondurmada da ev yapımını tercih ediyor. Karatay'a göre paket dondurmalar sağlığımız için bir tehdit. Paket dondurmada mısır şurubu şekeri olduğunu söyleyen Canan Karatay, bu şurupların metabolizmayı ve bağırsakları bozduğunu belirtti.

Karatay, "Mısır şurubu, çocukları zehirliyor. Anneler, daima ev dondurmasını tercih etmeli." dedi.

Karatay'ın bu açıklaması sonrasında Nişasta Sanayicileri Derneği'nden açıklama geldi. 

NİSAD'ın açıklaması şöyle:

Prof. Dr. Canan Karatay çoğu yiyecekte olduğu gibi dondurmada da ev yapımını tercih ediyor. Karatay'a göre paket dondurmalar sağlığımız için bir tehdit. Paket dondurmada mısır şurubu şekeri olduğunu söyleyen Canan Karatay, bu şurupların metabolizmayı ve bağırsakları bozduğunu belirtti. Mısır şurubu, çocukları zehirliyor. Anneler, daima ev dondurmasını tercih etmeli.“ ifadesine yer verilmiş. Vücut serbest fruktoz ile glikozu veya aynı şekerlerin sakaroz ve nişasta bazlı şekerden gelen halini tamamı ile aynı şekilde emer. Bu nedenle nişasta bazlı şekerin bir bileşeni olarak tüketilen fruktozun metabolik anormalliğe yol açması veya aynı kaloriye sahip bir diyette diğer şekerlere göre daha fazla kilo alımına neden olması mümkün görünmemektedir. (1) Bu bilgiler değerlendirildiğinde, toplam şekerin bir parçası ya da serbest şeker olarak bulunmasından bağımsız olarak, beslenme ile alınan fruktozun olumsuz sağlık etkilerine yol açtığına dair yeterli kanıt yoktur. 

Ticari bir amaç gütmeden çalışan bir kurum olarak yanlış algılamayı bilimsel gerçeklerle düzeltmeyi ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak kabul etmekteyiz.

CANAN KARATAY RÖPORTAJIN DEVAMINDA NE DEMİŞTİ?

"MİDYE SAĞLIKLI DEĞİL"

"Midye yiyelim mi" sorumuza Canan Karatay'dan olumlu cevap gelmedi.

Piyasadaki tüm midyelerin Kayseri'deki bir fabrikadan dağıtıldığını açıklayan Canan Karatay, midyelerde kullanılan pirince güvenmediğini belirterek "İçine ne konulduğunu bilmiyorum, hazır satılanlara karşıyım. Sahillerde satılanlara dikkat edin." dedi.

"ÇİĞ KÖFTEYİ EVDE YAPIN"

Çiğ köfte sağlıklı et ve yerel bulgurdan olmalı. Dışarıda satılanlarda hangi bulguru kullandıklarını bilmiyoruz. Doğal olanı tercih edin. Evde yapıp yiyebilirsiniz, kilo alıyorum diye korkmayın."

"EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN"

Her sabah mutlaka bir fincan Türk kahvesi içtiğini söyleyen Karatay, şekere karşı açtığı savaşı, burada da devam ettirdi.

Türk kahvesinin şekeri sevmediğini, mutlaka şekersiz tüketilmesi gerektiğini belirten ünlü doktor, kahvenin çok güçlü bir antioksidan olduğunun altını çizdi.

Karatay, "Kahve çok önemli, çok güçlü bir antioksidan... Ben sabah aç karnına içerim. Uyandırır, rahatlatır, çok güçlü antioksidandır" şeklinde konuştu.

"BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ BİR DOMATESTEN 100 KAT DAHA ETKİLİ"

Türk kahvesinin uyandırdığını ve rahatlattığını ifade eden Karatay, antioksidan açısından da zengin olduğunun altını çizdi. Bir fincan Türk kahvesinden alınan antioksidanın bir domatesten alınandan çok daha etkili olduğunu belirten Karatay, "Bir Türk kahvesi fincanı, domatesin verdiği antioksidandan 100 daha fazla antioksidan verir vücudunuza. Beyni de açar, cin gibi olursunuz..." sözleriyle açıklamalarına devam etti.

İŞLENMİŞ KAHVE VE SÜT TOZUNA DİKKAT!

Karatay, işlenmiş kahvelerin ve süt tozunun yüksek oranda şeker içerdiğini ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirterek, "İşlemişlere tabi ki karşıyım. Latte'ler tabi ki işlenmiş. Süt tozu kesinlikle yasak" sözleriyle sade Türk kahvesinin çok daha faydalı ve etkili olduğunu bir kez daha hatırlattı.