Çerkesler sürgünün yıldönümünde atalarını andı

Çerkesler sürgünün yıldönümünde atalarını andı

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde, Çerkesler'in Çarlık Rusyası tarafından 1864 yılında Kafkasya'dan sürgün edilişinin yıl dönümünde tören düzenlendi.

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde, Çerkesler'in Çarlık Rusyası tarafından 1864 yılında Kafkasya'dan sürgün edilişinin yıldönümünde tören düzenlendi. Yaklaşık 20 bin katıldığı törende,  Çerkesler büyük sürgünde ölen atalarını andı, denize çelenk ve karanfil bıraktı.

Çarlık Rusya tarafından bundan 152 yıl önce gemilere doldurularak Türkiye kıyılarına gönderilen Çerkeslerin büyük bir bölümün sahile çıktığı Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken bölgesinde tören düzenlendi. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı törende, büyük sürgünde ölenler anıldı. DHA'nın haberine göre, törene, Kafkas Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, Çerkes Dernek Başkanları ile Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Antalya, Adana olmak üzere birçok ilden Çerkes ve Abhaz katıldı.
Yaşanan acıları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, "Dünya'nın dört bir yanına dağılan halkımızın acılarını unutmadık ve unutturmayacağız. Bugün burada el ele dayanıma ruhumuzu Dünya'ya duyurabilmek için toplandık. Yaklaşık 20 bin kişi toplandı. Atalarımızın maruz kaldığı acıları paylaşıyoruz. Onların büyük bir bölümü hastalıktan ve batan gemilerde yaşamlarını yitirdiler. Bir bölümüde de bu sahile çıkmayı başararak mağaralara sığındılar. Burası bizim için çok önemli bir yer. Burada yaşamlarını yitiren atalarımızı anarak dualar ediyoruz. Her yıl da katılım sayısı artıyor" dedi.