Cesaretini kanıtlamaya çalışmıştı... TikTok bir çocuğun ölümüne neden oldu

Cesaretini kanıtlamaya çalışmıştı... TikTok bir çocuğun ölümüne neden oldu

TikTok'ta cesaret denemesi adı altında baş gösteren tehlikeli bir yeni "trend" 10 yaşındaki kız çocuğunun ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

TikTok'ta cesaret denemesi adı altında baş gösteren tehlikeli bir yeni "trend" 10 yaşındaki kız çocuğunun ölümüne neden oldu. "Blackout" isimli bu cesaret denemesi oyununda katılımcının hayati tehlike içeren bir eylem gerçekleştirmesi bekleniyor. Daha önce Skull Breaker ve Blue Whale gibi benzer trendler genç yaştaki kullanıcıların ölümüne neden olmuştu.

Euronews'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre, Blackout adı verilen bu trend bilincini yitirene kadar kendini havasız bırakmakla ilgili. Aslında bu tür "oyunlar" sosyal medya çağı öncesine uzanıyor ve yıllardır 'Passout Challange' (Bayılma denemesi) olarak bilinen ve farklı şekillerde yapılıyor. İsmi "The Game of Choking" (boğma oyunu), "Speed Dreaming" (hızlı rüya) ve "The Fainting Game" (bayılma oyunu) olarak da geçiyor.

Ne var ki sosyal medya platformları ile birlikte daha önce fiziki olarak arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz sırada yapılan bu tür "oyunlar" artık kişilerin tek başınayken denenmesine neden oluyor. Bir şeyler yanlış gittiğinde etrafta yardım edecek kimse olmuyor. Şimdi TikTok üzerinde popülerlik kazanan blackout challange'ın getirdiği ölüm riskinden ayrı olarak beyin hasarı ve nöbet geçirme gibi ciddi olasılıklar da yer almakta.

İTALYA'DAN GELDİ


İtalya'da bu "oyunu" oynamak isteyen 10 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatını kaybettiği rapor edildi. İtalyan habe ajansı ANSA'nın geçtiği bilgilere göre boynunun etrafına bir kemer dolayan çocuğun cansız bedeni bulundu. 21 Ocak'ta meydana gelen olayda aile kızlarını hemen hastaneye kaldırdı ancak kurtarılması için geç kalınmıştı. Acılı ailenin kızlarının tüm organlarını bağışladığı aktarılıyor.