Çikolata nasıl yapılır? Evde çikolata yapılır mı?

Çikolata nasıl yapılır? Evde çikolata yapılır mı?

Çikolata hepimizin severek tükettiği şekerlemelerin başında gelir. Peki çikolata nasıl yapılır? Evde çikolata yapmak mümkün mü?

Tropik kuşakta ve daha çok kıyılarda yetişen kakao ağacından elde edilen kakaoya Tanrı besini anlamına gelen Theobromocacao denir.

flat-lay-delicious-chocolate-tablets-arrangement-23-2149349242.webp

ÇİKOLATA NERELERDE ÜRETİLİR?

Başlıca üretim bölgeleri Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika'dır. Dünyada kakao çekirdeği üretimi ortalama 2 milyon tondur. Yarısı Fildişi Kıyısı ve Brezilya'da geri kalanı ise Gana, Kamerun ve Nijerya'da üretilir.

ÇİKOLATA TOHUMU GÜNEŞ IŞINLARINDAN VE RÜZGÂRDAN KORUNUR

Tohumunda yetiştirilen fidanlar büyüme sırasında çok özen ister. Güçlü güneş ışınlarından ve rüzgârdan korunmaları gerekir. Bu nedenle, aşırı rüzgâr ve güneşi kesecek başka ağaçların altına ekilirler.

selective-focus-chocolate-bonbons-covered-with-nuts-with-chocolate-bars-181624-26196.webp

KAKAO AĞAÇLARI NE ZAMAN MEYVE VERİR?

Kakao ağaçları dört yaşından önce meyve vermez. Boyları ise 4-10 metre olur. Gövdeye ya da ana dallara yakın çıkan küçük pembe çiçekleri kötü kokuludur. Meyve olgunlaştığında 35 santimetreyi bulur. Renkleri sarıdan mora kadar değişen iri ve etli görünümlü bu meyvelerin yüzeyleri dilimli olup, her birinin içinde yaklaşık 2,5 cm boyunda 20-40 tohum, yani kakao çekirdeği vardır.

maxresdefault.jpg

KAKAOLARI TOPLAMAK İÇİN KESKİN BIÇAKLAR KULLANILIR

Ağaçlar yıl boyunca, birinde daha az olmak üzere, iki kez ürün verir. Toplayıcılar olgunlaşan meyveleri kesmek için keskin bıçaklar kullanırlar. Yüksektekilere ulaşabilmek için bu bıçakları uzun sopalara bağlarlar. Etli, olgun meyvelerin içinden çıkarılan çekirdekler birkaç gün mayalanmaya bırakılır, daha sonra güneş gören yerde kurutulur.

front-view-chocolate-with-cocoa-powder-23-2148549910.webp

ÇİKOLATA, KAKAO VE KAKAO YAĞI ELDE EDİLEBİLİR

Çekirdekler kuruduktan sonra çikolata sanayisinde kullanılmak üzere çuvallara doldurulur ve işleneceği ülkeye gönderilir. Fabrikada temizlenir, kavrulur ve makineden geçirilerek öğütülür. Elde edilen macun görünümündeki sıvı çikolata üretiminde kullanılır. Ayrıca preslenerek kakao ve kakao yağı elde edilebilir.

ÇİKOLATANIN OLUŞUMU İÇİN GÜNLERCE BEKLENİR

Çikolata üretiminde kavrulmuş kakao parçaları şekerle karıştırılır ve ağır silindirleri olan bir kapta öğütülerek hamur yapılır. Bu hamur ince çikolata tabakalarına dönüştürülür ve ardından bu tabakalar yumuşamaları için biraz kakao yağı katılarak dikdörtgen olukları bulunan bir makinenin içine doldurulur. Oluklardan her birinin içinde bir kolla ileri-geri itilen granit silindirler vardır. Silindirler çikolata yumuşak ve pütürsüz oluncaya kadar günler boyunca bir ileri-bir geri hareket eder. Sonunda saf ve lezzetli bir sıvıya dönüşen çikolata kalıplara dökülür ve soğutulur. Katılaşan çikolatayı çıkarmak için kalıp biraz ısıtılır.

ÇİKOLATA YAPIMINDA KULLANILAN YARDIMCI ÜRÜNLER

Sütlü çikolata yapmak için içine inek sütünden elde edilen süttozu karıştırılır, vanilya ve başka tat ve koku vericiler eklenir. Değişik çikolatalar yaparken, çikolatanın yumuşak ve kolay işlenebilir olması için soyafasulyesinden elde edilen 'lesitin' maddesi de eklenir.

close-up-view-delicious-chocolate-assortment-23-2148549915.webp

ÇİKOLATA EVDE YAPILABİLİR Mİ?

Çikolatanın çekirdeğinin toplanışı, fabrikasyon süreci ve geçtiği aşamaya baktığımızda çikolatanın evde yapılması mümkün gözükmüyor. Ancak ham maddesi çikolata olan ürünlerden farklı lezzetler ortaya çıkarılabilir.