Çorum'da işçiler, hakları için 15 kilometre yürüdüler

Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkartılan ve 43 gündür direnişte olan işçiler, şehir merkezinden fabrikaya kadar 15 kilometrelik yürüyüş yaptılar.

Ekmekçioğlu Metal Kimya fabrikasında, sendikalaştıkları için işten çıkartılan 80 işçinin işe dönüş eylemi sürüyor. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu öncülüğünde Kadeş Barış Meydanı'nda toplanan işçiler, "Açlıktan ölmeyiz, yolumuzdan dönmeyiz", "Ölüm olsa sonumuz, Ankara'dır yolumuz" şeklinde sloganlar attığı görüldü. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, işçilerin 43 gündür eylem yaptığını söyledi. 


İşçilerin sendika üyesi olarak iş yerlerine dönmelerini sağlamak için eylemlerini sürdüreceklerini açıklayan Serdaroğlu, "Buradan fabrikaya kadar yürüyüp hakkımızı savunacağız. Daha sonra işçi kardeşlerimizle Ankara'ya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gideceğiz" ifadesinde bulundu.

Konuşmaların ardından 100 civarında işçi, Çerkezoğlu'nun da katılımıyla Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaya doğru yürüdü. Yürüyüşe Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan da katılım gösterdi.

 

disk.png​​​​​​​