Dev aşiret karar aldı, yüzyıllardır sürdürülen 'gelenek' kaldırıldı

Dev aşiret karar aldı, yüzyıllardır sürdürülen 'gelenek' kaldırıldı

Van, Hakkari ve Şırnak'ta yaklaşık 200 bin mensubu bulunan Gevdan (Gewdan) aşiretinin Malabahremi kolunun önde gelenleri, düğünlerde "başlık parası" geleneğinin kaldırılmasına karar verdi...

Van, Hakkari ve Şırnak'ta yaklaşık 200 bin mensubu bulunan Gevdan (Gewdan) aşiretinin Malabahremi kolunun önde gelenleri, kadının bir meta olarak görülmesinin de sembolü olan "başlık parası" geleneğinin kaldırılmasına karar verdi.

Gevdan aşiretinin Malabahremi kolunun önde gelenlerinin yüzyıllardır süregelen “başlık parası” geleneğini kaldırmasının ardından Van’da ilk başlıksız düğün gerçekleştirildi. 

Yerel Van Ekspres sitesinde yer alan habere göre, başlık parası geleneğinin, aileleri yıllardır zor durumda bıraktığını anlatan aşiret üyesi Bahri Işık, gençlerin, başlık parası kazanmak için büyük şehirlere giderek güç şartlar altında çalışmaya mecbur kaldıklarını hatırlattı.

Bahri ışık, Gevdan aşiretinin bundan sonra başlık parası almayacağını belirterek, "Artık kızlarımız satılmasın, başlık parası alınmasın. Bazı gençler parası olmadığı için sevdiğiyle evlenemiyor. Bu ayıptır, günahtır" diye konuştu.

Işık, “Oğlumuz için ne düşünüyorsak kızımız için de aynısını düşünmek zorundayız, bugün ben kızımı evlendiriyorum. Başlık parası getirmişlerdi biz aşiretimizin önde gelenleriyle, Şeyhmuz Ağa başta olmak üzere bu konuyu istişare ettik ve en doğru kararın başlık parasının kaldırılması olduğunu karar verdik” dedi.

Uygulamanın ilk kez kendi düğünlerinde hayata geçtiğini ifade eden Işık, bunun diğer ailelere de örnek oluşturması gerektiğini altını çizdi.

Gevdanlar, Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi başta olmak üzere, Van ve Hakkari’de yaklaşık 200 bin nüfusa sahip büyük bir aşiret.