Giresun Belediyesi'nden tartışmalara yol açan 'Çan Kulesi'ne dair flaş açıklama

Giresun Belediyesi'nden tartışmalara yol açan 'Çan Kulesi'ne dair flaş açıklama

Çan kulesinden esinlenilmiş olduğu belirtilen ve yıktırdığı saat kulesinin yerine yapılmış olan 7 metre yüksekliğindeki çotanak ve Selçuklu desenli yeni saat kulesiyle ilgili flaş açıklama geldi.

AKP'li Giresun Belediyesi, Eski Belediye Başkanı CHP'li Kerim Aksu döneminde inşa edilen saat kulesinin 'Çan Kulesi'ne benziyor' gerekçesiyle yıkmış yerine, yeni bir saat kulesi yapılmıştı. Yeni saat kulesi tartışmalara neden olurken; belediyeden açıklama geldi.

 

FLAŞ AÇIKLAMA

 

Giresun Belediyesi'nden yapılan açıklamada, saat kulelerinin halkın talebi üzerine ve Anıtlar Kurulu’nun kararı doğrultusunda kaldırıldığı belirtildi. ‘Kötü taklit’ olarak nitelendirilen saat kulelerinin birinin, dönemin belediyesince Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bulancak Durağı mevkiinde yapımını gerçekleştirdiğimiz saat kulesi 2016 yılında CHP Belediyesi’nin Keşap Durağı’nda yaptığı kuleye alternatif olarak yapılmamıştır. Zira bahsi geçen CHP’li Belediyenin imal ettiği kule, Koruma altındaki bölgede daha önceden var olan metamorfoz kilisesinin çan kulesi olarak yapılan ve aslı 1920’lerde yıkılmış olan kulenin, bakalit malzemeden kötü bir taklidi olarak Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan yapılmıştır.

Bu sebeple Anıtlar Kurulu’nun bu kulenin kaldırılması amacıyla gönderilen yazılarına rağmen kaldırılmaması ve göreve geldiğimizde de savcılık soruşturması devam eden bir süreç yaşandığından, aşağıda sunulan Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun vermiş olduğu karar doğrultusunda yıkımı gerçekleştirilmiştir.”


Yeni saat kulesinin, milli kültüre uygun mimari motifler taşıdığı öne sürülen açıklamada, “Yeni yapmış olduğumuz saat kulesi şehrimizin girişinde bulunan Bulancak Durağı mevkiinde yapılmış olan fotoğraflarda da sunulan saat kulesinin bulunduğu yerde, yol genişletme çalışmaları sebebiyle kaldırılan saat kulesi yerine, yine aynı bölgede vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yerel ve milli kültürümüze uygun mimari motifler taşıyan ve Giresunsporumuzun rengi yeşil beyaz renklere bürünmüş çotanak amblemi ile süslenmiş bir saat kulesi yapılmıştır. Bu konunun yalan yanlış bilgilerle kamuoyunda farklı şekilde yansıtılmış olmasının tamamen olumsuz bir siyasi algı oluşturmaya dönük olduğu açıktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklaması yapıldı.