İbn-i Sina'nın saçı siyahlaştıran bitkisi! Tam mevsimi...

İbn-i Sina'nın saçı siyahlaştıran bitkisi! Tam mevsimi...

Bu bitki hem saçı siyahlaştırıyor hem ödemi atıyor. Her yerde yetişen bu bitkinin şu an tam mevsimi. İşte saçınızın rengi için doğal öneri…

Dünya çapında üne sahip olan İbn-i Sina, binlerce yıl önce yazdığı reçetelerle günümüze ışık tutuyor. İnsanlığa faydalı her bilgiyi not alarak günümüze aktaran İbn-i Sina, birçok soruna olduğu gibi günümüzde insanları kadın erkek demeden en çok kafasına taktığı sorunlardan biri olan saç beyazlamasıyla ilgili tavsiyeleri dikkat çekiyor.

İbn-i Sina'nın beyaz saçlar için formüllerinde biri de gelincik çiçeğiydi. Boyatmak istemeyenler İbn-i Sina'nın "Saçı siyahlaştırıyor." dediği gelinciği deneyebilir.

GELİNCİK NEYE İYİ GELİR?

Temizleyici ve çözücü etkileri vardır.

Ceviz kabuğu ile kullanılırsa saçı siyahlaştırır.

Pişirilirse sert olmayan ödemlere iyi gelir. Aynı zamanda çıban ve akut apseleri boşaltır.

Kurutulursa kirli yaralara iyi gelir. Bu yaraların kavuşmasını sağlar.

Öz suyu burun damlası olarak kullanıldığında baştaki sekresyonları temizler.

Yaprak ve dalları, kekik ile pişirilirse süt ifrazatını arttırır.

g.jpg

Gelincik Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Ağrı kesici: Gelincik çiçeğinin en önemli özelliklerinden biri ağrı kesici olmasıdır. Gelincik çiçeği çayı, baş ağrılarını dindirir, hafif ağrıların iyileşmesini hızlandırır.
Cilt sağlığı: İçeriğinde bulunan antioksidanlar cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Gelincik çiçeğinden yapılan macunlar, cildin daha parlak, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Karışıma az miktarda limon suyu eklenirse, yanık, egzama, kaşıntı ve cilt iltihaplanmalarında kullanılabilir. (Göz ve ağız hariç)
Sakinleştiricidir: Gelincik çiçeği sinirlilik, yorgunluk, stres ve uykusuzluk problemlerine karşı da etkilidir. Gelincik çayı vücudun rahatlamasını ve sakinleşmeyi sağlar.
Saç sağlığı: Kalsiyum, magnezyum ve çinko bakımından zengin olan gelincik çiçeği, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saçlara parlak bir görünüm katar. Kepekli saçların tedavisinde de kullanılır. Gelincik çiçeği suyu kaynatıp soğutulduktan sonra kepekli bölgelere sürülür.
Bağışıklığı güçlendirir: Gelincik tohumunda yüksek oranda çinko vardır. Bu yüzden gelincik çiçeği beyaz kan hücrelerini arttırır ve bağışıklığı güçlendirir.
Kalp sağlığı: Demir bakımından zengin olan gelincik çiçeği, kansızlığa iyi gelir. Bu sayede halsizlik ve enerji düşüklüğüne iyi gelir. Kalp sağlığına olumlu etkileri mevcuttur.
Kemik sağlığı: Gelincik çiçeği kemik erimesi riskini azaltır, kemik sağlığını korur.


NOT: Bitkiyi tıbbi amaçlarla kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.