İndirimi kabul etmeyen sağlıkçılara zorunlu feragat geldi

İndirimi kabul etmeyen sağlıkçılara zorunlu feragat geldi

Devletten alacaklarının yüzde 25’inden feragat edip vazgeçmeleri istenen sağlık şirketleri indirimi kabul etmeyince zorunlu feragat süresi ay sonuna kadar uzatıldığı öğrenildi.

Tıbbi cihaz ve ilaç sektörünün yaklaşık 3 yıldır yaşadığı alacak krizi şimdi de feragat çıkmazına doğru gitmekte. Kamu hastanelerinin 17 ay, üniversite hastanelerinin ise 37 aydır ödemediği 19 milyar liralık alacaklarını tahsil edemeyen firmalar batma noktasına geldiklerini belirtirken Sağlık Bakanlığı firmalardan alacaklarında yüzde 6 ila yüzde 25 indirim yapmalarını talep etti.

Firmaların büyük bölümü indirim yapamayacaklarını belirtince Bakanlık feragat için düşünme süresini bu ayın sonuna kadar uzattı. Hakkından kendi isteğiyle vazgeçme anlamına gelen feragatı sektör olarak kabul etmediklerini belirten Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, firmaların batmasından endişelendiklerini belirtti.

 

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, ‘Feragat talebi firmalardan gelmiştir' ifadesinin kullanılmasını da eleştiren Erkin Delikanlı, “Kamu hastaneleri, firmaları telefonla arayarak ikna etmeye çalışıyor. Böyle bir feragat, sektörü daha da dibe batıracaktır” ifadesinde bulundu.


Erkin Delikanlı, alacaklarda indirim yerine 5-6 taksitte ödenmesini talep ettiklerini belirtirken feragati kabul etmeyen firmaların alacaklarını nasıl tahsil edecekleri konusunda büyük belirsizlik yaşandığını ifade etti. Delikanlı, kendi şirketinin dış giriş kapısına üzerinde, ‘Bu işyeri 19 aydır kamudan tahsilat yapamıyor' yazan bir uyarı kağıdı astı. Yazıyı, alacağını tahsile gelen bankacı ya da diğer alacaklılara ön bilgi vermek için astığını belirten Delikanlı, “Bu sayede içine düştüğümüz durumu daha iyi anlatıyorum. Bize acıyıp en azından birkaç gün süre tanıyorlar” ifadesinde bulundu.