İskoçya devlet dairesinde mobbingin böylesi

İskoçya devlet dairesinde mobbingin böylesi

İskoçya hükümetine bağlı Marine Scotland'da yaşanan bir olay Avrupa'nın gündemine oturdu. 2010 yılında yaşadığı taciz ve mobbingi şikayet eden DeeAnn Fitzpatrick isimli kadını amiri koli bandıyla bir koltuğa bağlayarak, "Erkeklerle uğraşırsan başına bu gelir" dedi.

İngiltere’nin resmi haber kurumu BBC, 2010 yılında yaşanan bir ayrımcılığı ve mobbingi ortaya çıkardı. BBC’nin kısa sürede önce İngiliz basınında sonra da uluslararası kamuyounda hızla yayılan haberinde, 2010’da İskoçya hükümeti bünyesinde çalışan Marine Scotland isimli bir kuruluşta gerçekleştiği belirtiliyor. Scrabster’daki iş yerinde çalışan DeeAnn Fitzpatrick, 2010 yılında uğradığı sözlü taciz ve mobbingi şikayet ediyor.

Fakat bu şikayetini çalışırken yapan Fitzpatrick, ofiste çalışan tacizcilerin tepkisini çekti. Öyle ki Fitzpatrick’i taciz eden isimlerden biri olan müdürü Reid Anderson’ın genç kadınla alay ettiğini ve sık sık sözlü olarak saldırdığı ortaya çıktı. Fitzpatrick’i sert bir dille eleştiren müdürün, “Çocuklar sana zarar vermek istememiştir, Sadece çocukluk yapıyorlar” dediği ortaya çıktı. Öte yandan BBC’nin elde ettiği fotoğraflarda genç kadının koli bandıyla bir ofis koltuğuna bağlandığı ve saldırıya uğradığı görülüyor.

BBC’nin bu haberinin ardından olayla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlatıldı.