Jelibon nedir? Jelibon nasıl yapılır?  İşte jelibonun tarihi!

Jelibon nedir? Jelibon nasıl yapılır? İşte jelibonun tarihi!

Jelibon başlığı, sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu. Melih Gökçek'in jelibon rezervi çıkışı sonrası jelibonla ilgili bilgiler araştırılmaya başlandı.

Ankara'nın eski belediye başkanı Melih Gökçek, Adıyaman'da jelibon rezervi bulunduğuna ilişkin şakayı gerçek sanarak canlı yayında paylaştı. Şakaya inanan ve haberin sahte olmadığını savunan Gökçek, ısrarla jelibon rezervi bulunduğunu söyledi.

pexels-photo-4016580.jpeg

Gökçek'in jelibon açıklaması sosyal medyanın diline düştü ve jelibonla ilgili bilgiler en çok araştırılan konular arasında başı çekti. 

Peki jelibon nedir? Jelibon nasıl yapılır? İşte yanıtı...

JELİBON NEDİR VE NASIL YAPILIR? İŞTE JELİBONUN TARİHİ

Jelibon; içi dışı jel kıvamında olan plastiğimsi ve yumuşak şekerli yiyecektir. Birçok farklı renkten oluşan ve özellikle çocuklar tarafından keyifle yenilen jöle kıvamındaki bu şekerlemeler farklı ambalajlarda ve aromalarda satılmaya devam ediyor.

pexels-photo-7604357.webp

Jelibon olarak bilinen şekerin ilham kaynağı ise pudra şekeriyle kaplanmış lokum olduğu düşünülüyor. 1861'de şekerleme işleriyle uğraşan William Schrafft tarafından ABD İç Savaşı'nda askerlerin enerjisini yükseltme amacıyla ve karnını tok tutması gayesiyle yapılan küçük şekerlemeler bugün küçük büyük birçok insan tarafından keyifle yeniyor.

pexels-photo-5744302.webp