Kedilerin büyümesi o ayda duruyor! Yetişkin kedi mamasına ne zaman geçilmeli?

Kedilerin büyümesi o ayda duruyor! Yetişkin kedi mamasına ne zaman geçilmeli?

Evinizin bir ferdi olan, canınız kadar çok sevdiğiniz sevimli kedilerin büyümesi ne zaman durur? Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına ne zaman geçilir?

Evinize alıp beslediğiniz ve artık ailenizin bir bireyi olan minik kedilerinizle ilgili pek çok şeyi heyecanla araştırıyor ve merak ediyorsunuz. Yavru kedinizin büyüme hızı ise sizi oldukça şaşırtıyor olsa gerek. Hep minik kalsın istediğiniz o yavru kedinizin büyüme hızının çok da uzun sürmeyeceğini bilmeniz çok önemli.

ekran-goruntusu-2023-11-30-214235.png

İnsanlar gibi kediler de farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Ancak çoğu ev kedisi, yetişkinliğe giden yolda uzun mesafeleri aynı anda kat eder. Peki, kedilerin büyümesi ne zaman durur? Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına ne zaman geçilir? 

KEDİLERİN BÜYÜME EVRELERİ

3 ila 6 ay: Yavru kedilerin süt dişleri dökülmeye başlar ve yerini yetişkin dişleri alır.

4 ila 9 ay: Yavru kediler cinsel olgunluğa ulaşır. Dişiler oldukça genç yaşta kısırlaştırılabilir, ancak veterinerler erkek yavru kedilerin 1 yaşına kadar kısırlaştırılmasının beklenmesini önermektedir.

6 ay: Hızlı büyüme yavaşlamaya başlar. Yavru kediniz hala büyüyor ancak artık bir gecede boyutları iki katına çıkmış gibi görünmeyecek.

ekran-goruntusu-2023-11-30-214244.png

9 ila 12 ay: Bu noktada, kediniz yetişkin boyutunun yaklaşık %95'i kadar olmalıdır; bu onların neredeyse tamamen büyümüş oldukları ancak hâlâ işin kurallarını öğrendikleri ergenlik evresidir.

18 ay: Bu, çoğu kedinin tam boyutlarına ulaştığı zamandır.

2 yıl: Bu yılın sonunda kediler yetişkinliğe ulaşır. Bazı yetişkin kedilerin hala ne kadar çocukça davrandığına bakılırsa, "olgunluğa ulaşmak" yanlış bir tanım olabilir, ancak 2 yaş onların sosyal ve davranışsal olarak olgunlaştığı noktadır.

ekran-goruntusu-2023-11-30-214254.png

YETİŞKİN KEDİ MAMASINA NE ZAMAN GEÇİLMELİ?

Yavru kedilerin büyüme hızları inanılmaz derecede hızlı olduğundan 6 aylık olana kadar son derece yüksek enerjiye gereksinim duyarlar. Yaklaşık 10 ila 12 aylıkken, kedinize yavaş yavaş yetişkin kedi maması verebilirsiniz.

Yetişkin mamasına geçiş kademeli kademeli olmalıdır. Birden yavru kedi mamasını kesip yetişkin kedi mamasına geçmemelisiniz.