Pazarcılar ortak karar aldı, artık satış yok!

Pazarcılar ortak karar aldı, artık satış yok!

Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında pazar yerleri ve toplu ulaşım araçlarında denetim yapılmıştı. Tedbirlere katkı sunmak isteyen pazar esnafı uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan vatandaşa ürün satmamaya karar verdiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı genelgesinin sonrasında Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri ile İl Emniyet, İl Sağlık ve İl Tarım müdürlüklerinden oluşan 14 kişilik ekip, başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları, alışveriş merkezleri ile vatandaşların kalabalık halde bulunabildiği yerlerde denetimler yaptığı öğrenildi.

Samsun Cumhuriyet Meydanında denetim yapan trafik polisleri hem sürücüleri hem de yolcuları uyardı. Ekipler, sürücü belgesi ile yolcuların da HES kodunu kontrol edip HES kodu olmayan yolcular, araçtan indirildi ve işlem yapıldı. İlkadım ilçesine bağlı Kışla Mahallesi ve Çatalarmut Mahallesine kurulan pazar yerlerinde de denetimler gerçekleştirildi.


6 ESNAFIN, HES KODU RİSKLİYDİ

Ekipler, pazar tezgahları kurulmadan önce esnafın ateşini ölçtü ve HES kontrolü yaptı. HES kodu risksiz çıkan esnafın tezgah açmasına izin verildi. HES kontrolleri kapsamında Kışla Mahalle Pazarında bir esnafın, Çatalarmut Mahalle Pazarında ise 5 esnafın HES kodu riskli çıktı.


Ekipler, riskli bulunan esnafı, izole olması için evine gönderirken gün boyu devam eden denetimlerde ekipler, maskesini düzgün takmayarak çene altına indiren ve mesafe kurallarına uymayan vatandaşları ikaz etti.

Alışverişe gelenler için tezgahında dezenfektan ve maske bulunduran Kışla Mahallesi pazar esnafı da denetimlere katkıda bulunmak adına maskesini düzgün takmayan vatandaşa ürün satmamaya karar verdiği öğrenildi.

Tezgahına gelen müşterilerine dezenfektan verdiğini söyleyen İdris Yalçın, “Her para almamda da elimi dezenfektan ile temizliyorum. Maskesini düzgün takmayan vatandaşa ürün vermiyorum. Bu hastalığın şakası yok, millet inanmıyor. Maske rica eden vatandaşa da maske veriyoruz, cebimde maskeleri hazır tutuyorum” ifadesinde bulundu.

Denetimlerden memnun olduklarını ifade eden pazarcı esnafı Yaşar Ünver, “Pazar girişlerinde ateş ölçümü yapılıyor. Maske kullanımı noktasında denetimler oluyor. Pazar esnafı olarak bu süreçte biz de elimizden geleni yapıyoruz. Maskesiz vatandaş pazara gelmiyor. Maskesini düzgün takmayan vatandaşı uyarıyoruz, uyarımızı dikkate almazsa ürün satmıyoruz” dedi.

BANA NE DİYORLAR

Pazar esnafı Mehmet Dilek, “Vatandaş öleceğini bile bile maskesini düzgün takmıyor. Zabıta uyarıyor, 3 adım sonra yine maskesini çene altına indiriyor. Tüm ürünlere dokunmayın, hastalık geçer diye uyarı yapıyoruz ama dinlemiyor. Vatandaş, dikkate almıyor. Tezgahta yer alan sebzelerin hepsine dokunmaya çalışıyorlar, biz uyarınca bana ne deyip, tepki gösteriyorlar” dedi.