Savaştan kaçıp geldiler, Türkiye'de sektörün devleri arasına girdiler!

Savaştan kaçıp geldiler, Türkiye'de sektörün devleri arasına girdiler!

Suriye'de ham deri ticareti yapan Dabbagh ailesi, iç savaştan kaçıp geldikleri Uşak'ta 60 milyon liralık yatırımla 4 deri işleme tesisi kurdu. Şirketler 10 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Suriye'de uzun yıllar ham deri ticareti yapan Dabbagh ailesi, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp geldikleri  Uşak'ta yaklaşık 60 milyon liralık yatırımla deri işleme tesisi kurdu.

Dabbagh Deri İşletme Müdürü Usame Dabbagh (39), AA muhabirine, ailesinin geçmişten bu yana dericilikle uğraştığını, amcası Marvan Dabbagh'ın 1990'lı yıllarda  Suriye'den  Avustralya'ya giderek uluslararası ham deri ticaretine başladığını anlattı.

SAVAŞA KADAR İŞLER YOLUNDAYDI

İşlerini büyüterek ülkesine dönen amcasının o dönemde dünyanın farklı ülkelerinden aldığı derileri işleyerek ihraç etmeye başladığını dile getiren Dabbagh, ülkesindeki iç savaşa kadar işlerinin iyi olduğunu söyledi.

Kendisinin savaş öncesi Kamışlı'da eczacılık yaptığını, çatışmaların artması üzerine ailesiyle  Türkiye'ye sığındığını ifade eden Dabbagh, daha sonra amcasının da deri işini  Türkiye'ye taşıma ve burada birlikte çalışma kararı aldıklarını dile getidi.

60 MİLYONLUK YATIRIMLA 4 TESİS KURDULAR

Türkiye'de  Uşak Karma Deri Organize Sanayi Bölgesinde kurdukları tesiste ithal ettikleri derileri işleyip ihraç etmeye başladıklarını, kısa sürede işleri büyüttüklerini anlatan Dabbagh, yaklaşık 60 milyon liralık yatırımla 4 deri işleme tesisi kurduklarını ifade etti.

TÜRKİYE'YE SIĞINDILAR, SEKTÖRÜN DEVLERİ ARASINA GİRMEYİ BAŞARDILAR

Avusturalya,  Bahreyn ve  Katar'ın da aralarında bulunduğu ülkelerden getirdikleri ham derileri işledikleri tesislerde toplam 150 kişinin çalıştığını belirten Usame Dabbagh, "Derilerin tamamını yurt dışından getiriyoruz, işledikten sonra  Çin,  Hindistan,  İtalya,  Rusya gibi ülkelere ihraç ediyoruz.  Türkiye deri üretimi için çok uygun. Geçtiğimiz yıl 10 milyon dolarlık ihracat yaptık. Firmamızda 30 kadar Suriyeli çalışıyor, diğer işçilerimiz Türk." dedi.

"ÖZ SERMAYEYLE ÇALIŞIYORUZ"

Tamamen öz sermayeyle çalıştıklarını, bu nedenle finansal gelişmelerden daha az etkilendiklerini dile getiren Dabbagh, sektörde büyüme hedeflerinin bulunduğunu, ilave yatırımlar planladıklarını söyledi.

Depolarında 1 milyona yakın deri bulunduğunu anlatan Dabbagh, "Pazar sorunumuz yok. Bazı kromlu deri ürünlerinin ihracatında uygulanan fon, üretimimizi olumsuz etkiliyor. Bu sorun kalkarsa ihracat daha da artar. Ayrıca sektöre enerji desteği verilmesi de iş hacmini artırır." diye konuştu.