Soğan tüketirken dikkat etmemişiz! Bilmeden zehir yiyormuşuz...

Soğan tüketirken dikkat etmemişiz! Bilmeden zehir yiyormuşuz...

Aşçılar ve beslenme uzmanları dilimlenmiş soğanla ilgili uyardı! Dilimlenmiş soğan zehirleyebilir! Dikkat etmeniz gereken önemli uyarı

Mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan soğan, her mevsim sofralarımızda yerini alır. Hem çiğ olarak tüketilen hem de yemeklere lezzet katan bu muhteşem besin, sağlığımıza sayısız fayda sağlamaktadır. Ancak, son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yanlış kullanıldığında soğanın vücudumuza zarar verebileceğini ortaya çıkardı.

Mynet.com'daki habere göre; Araştırmalarda soğanı yanlış tüketmenin ilerleyen zamanlarda vücutta enfeksiyon riskinin oluşmasına hatta sebebi bilinemeyen gıda zehirlenmelerine neden olabileceği belirlendi.

Bakterileri mıknatıs gibi çeker

Verilen bilgilere göre, çiğ olarak doğranmış veya kesilmiş soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde, saklama kaplarında buzdolabında dahi saklansa, bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsediyor.

Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.

maxresdefault.jpg

Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.
Doğranmış soğan arttıysa…

Eğer doğradığımız soğan arttıysa onu kapalı bir poşetle dolabın No-Frost bölümünde muhafaza etmeliyiz. Veya evin bir bölümüne koyarak hava temizleyicisi - mikrop öldürücü olarak kullanabilir, ertesi gün de çöpe atabiliriz.

Soğanın sağlığımıza faydaları

Soğan, içerdiği besin ve elementler sayesinde sağlığa çok faydası olan ve yılın bütün aylarında bulunması kolay olan bir şifa kaynağıdır. Kanserle mücadeleden cilt sağlığının korunmasına, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinden zayıflamaya birçok hastalıktan korunma ve hastalığın tedavisi için çok fayda sağlar.

Evde grip - hasta olan biri varsa gece yatmadan önce dilimlenmiş soğanı odaya koyduğumuzda sabaha kadar soğan o grip mikrobunu havadan kendi içine hapseder ve hastalığın başkasına geçmesini önler.

Soğan enfeksiyon hastalıklarına ve serbest radikallere karşı çok etkilidir.

Potasyum, B ve C vitamini içermektedir ve bu vitaminler açısından zengindir. Doğal antibiyotik özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığına ciddi katkıda bulunur.

Kanı temizleme özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Soğuk algınlığına iyi gelir.

Burun kanamalarını durdurabilir.

Yanıklara ve böcek ısırmalarına faydalıdır.
Kanser hastalıklarından korur.

Damar sertliği sorunlarına yakalanma riskini azaltır ve dolaylı olarak kalp sağlığını da korur.

Kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Şeker seviyesini dengeler.

Cilt ve saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.

İlgili Haberler