Taliban'ın kaçırdığı çift 5 yıl sonra kurtarıldı

Taliban'ın kaçırdığı çift 5 yıl sonra kurtarıldı

ABD'li Caitlan Coleman ile Kanadalı kocası Joshua Boyle ve 3 çocuklarının 5 yıl süren Taliban esareti sonlandı. Aile, Pakistan ordusunun düzenlediği operasyon sonucu örgütün elinden kurtarıldı.

Pakistan'da Taliban'a bağlı güçler tarafından rehin tutulan Kanada vatandaşı Joshua Boyle, ABD vatandaşı Caitlan Coleman ve üç çocuklarının Pakistan ordusunun operasyonuyla kurtarıldığı bildirildi.
Operasyonun alınan istihbarat sonucu Afganistan sınırı yakınlarında gerçekleştirildiği de açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, konuyla ilgili ayrı ayrı yazılı açıklama yaptı.

'PAKİSTAN'LA İLİŞKİLERİMİZ AÇISINDAN POZİTİF BİR AN'

Açıklamasında, Boyle-Coleman ailesinin kurtarılmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Trump, "Dün ABD hükümeti, Pakistan hükümetiyle ortak bir şekilde çalışarak Boyle-Coleman ailesinin kurtarılmasını sağladı. Bugün onlar serbest durumdalar. Bu, ülkemizin Pakistan'la ilişkileri açısından pozitif bir andır" değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan yönetiminin bu adımının hem ABD ile ilişkileri hem de bölgesel güvenlik öncelikleri bakımından değerli olduğunu vurgulayan Trump, "Bundan sonraki terörle mücadele ve rehine kurtarma operasyonlarımızda bu tür iş birliklerini ve takım çalışmalarını görmeyi umuyoruz" ifadesini kullandı.

Aynı konuyla ilgili yazılı açıklamasında Dışişleri Bakanı Tillerson, Taliban'a bağlı 'Hakkani' örgütü tarafından kaçırılan Boyle-Coleman çiftinin üç çocuklarının rehine tutulurken dünyaya geldiğine işaret etti.

'ABD DERİN MİNNET DUYMAKTADIR'

Tillerson, "ABD hükümetinin konuyla ilgili sayısız çabasını alkışlıyorum. Özellikle (ABD'nin İslamabad Büyükelçisi) Büyükelçi David Hale ile Pakistan tarafıyla kurduğu ilişkiden dolayı gurur duyuyorum. ABD, bu süreçteki iş birliğinden dolayı Pakistan yönetimine ve Pakistan ordusuna duyduğu derin minneti ifade etmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Tillerson, bu iş birliğinin bundan sonra da ABD-Pakistan ilişkilerine olumlu yansımasını dilediğini vurguladı.

ÇOCUKLARI ESARET ALTINDA DOĞDU

Boyle-Coleman ailesi, 2012 yılında turist olarak Orta Asya gezileri sırasında Afganistan'dayken Taliban'a bağlı Hakkani örgütü tarafından kaçırılmıştı.
Kaçırıldığı sırada hamile olan genç kadın üç çocuğunu da esaret altındayken dünyaya getirdi.

Çift en son Aralık 2016'da 3. çocukları doğmadan önce Taliban tarafından görüntülenmişti.

Aile üyelerinin sağlık durumlarının iyi olduğu ve Pakistan'dan ülkelerine bugün gönderildiği duyuruldu.