Uyumakta zorlananlar için sürtünme yöntemi! 5 dakikada kendinizden geçeceksiniz

Uyumakta zorlananlar için sürtünme yöntemi! 5 dakikada kendinizden geçeceksiniz

Yatağa girdiğinizde uyuma zorluğu çekiyorsanız ilginç bir yöntem derdinize deva olacak. ABD'de yayımlanan bu makalede sürtünme yönteminin etkisi ele alındı. Bu yönteme 'cırcır böceği' adı verildi.

Birçok insan yatağa geçtiğinde hemen uykuya dalamaz. Sağa döner, sola döner ancak uykuyu bir türlü getiremez. Ancak bu yöntemle uykuya geçiş artık çok kolay. Yöntemin adı ise 'cricketin' yani 'cırcır böceği' yöntemi. Peki nedir cırcır böceği yöntemi?

woman-sleeping.webp

CIRCIR BÖCEĞİ YÖNTEMİ NEDİR?

Cırcır böceği yöntemi, insanlar ayaklarını birbirine sürterek ses çıkaran cırcır böceklerinden esinlendiği için ‘cricketing’ adını alıyor. Siz de yatağa geçtiğinizde ayaklarınızı birbirine sürtüyorsanız cricketing yapanlardan birisiniz.

ABD'deki Bustle dergisi, bir haberinde bazı insanların yatağa uzandıktan sonra ayaklarını cırcır böcekleri gibi birbirine sürterek huzurlu bir şekilde uykuya daldıklarını aktardı. TikTok'ta ise Marissa isimli bir kullanıcı, uyumadan önce uyguladığı bu tekniği anlattığı bir video yayınlayarak uykuya geçişi kolaylaştıran 'cricketing'i geniş kitlelere duyurmayı başardı.

istock-913303662-1024x576.jpg

"UYUMADAN ÖNCE AYAKLARIMI BİRBİRİNE SÜRTÜYORUM"

Videonun altında ise "Uyumadan önce ayaklarımı cırcır böceği gibi birbirine sürtüyorum" yazıyordu. Videoya yorum yapanların pek çoğu aynı şeyi kendilerinin de yaptıklarını, “Aman Tanrım, tek olmadığım için çok mutluyum” , "Rahatlatıcı!", "Ah, aynısını yapmayı seviyorum" gibi yorumlarla dile getirdi.

woman-cricketing-bed.webp

CIRCIR BÖRECEĞİ YÖNTEMİ BİLİMSEL Mİ?

Yatakta uyumadan önce ayak parmaklarınızı cırcır böceği gibi birbirine sürtme davranışı, gerçekten de sakinleşmenize ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek ilginç bir alışkanlık. Uzmanlar, tekniğin sinir sistemini sakinleştirme ve vücudunuzun kendi kendini düzenlemesine yardımcı olma gibi kanıtlanmış faydaları olduğunu söylüyor.

435fcf41d8c7ea184f604ce55a210990.webp

"TEK BİR EVRENSEL NEDENİ YOK"

Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde insanın kendini sakinleştirmek için bunun gibi yapılan belirli hareketler var. Fakat insanların bu hareketleri yapmalarının tek bir evrensel nedeni yok.

Avustralyalı bir psikolog Kaelan Jones, wellandgood.com’a verdiği röportajda "Kendini sakinleştirme, bireyin duygusal durumunu kendi başına düzenlemek için kullandığı herhangi bir davranışı ifade eder. Benim için bu davranış, genellikle geceleri yatağa gömüldüğümde ve uykuya dalmaya çalıştığımda ayaklarımı birbirine değdirme hareketidir” diye konuştu.

0-woman-lying-in-bed-under-sheet-focus-on-feet.webp

KALİTELİ UYKUNUN SIRLARI NELER?

Hürriyet'te yer alan habere göre uykuya rahat dalmak için uyku hijyen terapilerinin çok önemli olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, “Kaliteli bir uyku için yatağa gitmeden önce TV, tablet, telefon gibi aletlerden mavi ışık temasının kesilmesi, akşam ağır yemek yememek, uyuduğunuz ortamın tam karanlık olması, egzersiz yapmak ancak yatmaya yakın saatlerde egzersizden kaçınmak, kafein oranı ve zamanlamasına dikkat etmek, her gün aynı saatte uyanmak gerekir” dedi.

stocksy-txp19968adfrsa300-small-3830003-1-e1670350669890-936x540-true-75.webp

"BİR DİZİ İÇ FİZYOLOJİK DEĞİŞİM ETKİLİ OLABİLİR"

‘Cricketing’ hareketi ile kolayca uykuya daldığını söyleyen binlerce insanla ilgili Güngen, bu hareketin neden işe yaradığını şu sözlerle anlattı:

“Bu hareket bir uyarma işlevi yaparak sakinlik ve rahatlatıcı bir durum yaratabilir. Bu durum bazen ellerde de aynı mekanizma ile işe yarayabilir. Stres durumlarında elleri birbirine sürtme eyleminde de olduğu gibi parasempatik sistem aktivasyonu, kardiovasküler sistem rahatlaması, hormonal sistemde özellikle rahatlatıcı hormon sisteminin aktivasyonu gibi bir dizi iç fizyolojik değişim etkili olduğundan böyle bir etkiye sahip olabilir."

Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, cricketing hareketi dışında uykuya dalmayı kolaylaştırıcı önerilerini sıraladı:

Akupunktur noktası el bileğinde olduğu için el bileğini ovmak uyku getirebilir.

  1. Özellikle sinir sistemi gerginliğini azaltan ve ağrıyı tetiklemeyen sakin bir uyku duruşu uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.
  2. Yatakta uzanıp sakin ve güzel bir yerde olduğunu düşünerek baştan özelikle alından başlayarak yüz, boyun, göğüs, bel, bacak ve ayakların sırasıyla gevşediğini hissedip o sırada doğru nefes alıp vererek uykuya dalmada kolaylaştırıcı bir etki yaratılabilir.
  3. Bazen çok basit bir davranış bile uykuya dalmada önemli olabiliyor. Kendinizi iyi hissettiren bir yatak ve yastık, çarşaf, dinlendirici bir müzik, alerjisi olmayanlara doktor önerisi ile lavanta gibi esansiyel yağlar ve odanızın doğru sıcaklıkta ayarlanması yer alır.