Vatandaş zeytin fiyatlarına tepkisini ağaçlarını keserek gösterdi

Vatandaş zeytin fiyatlarına tepkisini ağaçlarını keserek gösterdi

Türkiye'de zeytin hasadının başlaması ile birlikte yörede elekler kuruldu. Ancak üretici zeytin fiyatlarının maliyeti karşılamaması sebebi ile dane zeytine pirim istedi. Vatandaş bu yılki zeytinin maliyeti bile karşılamadığını belirterek tepkisini 30 yıllık zeytin ağacını keserek gösterdi.

Aydın'ın Karacasu ilçesinde zeytin üretimi yapan Geyre Sulama Kooperatifi Başkanı Metin Sarıdayı, açıklanan dane zeytin fiyatlarının maliyeti bile karşılamadığını söylerken tepkisini arazisindeki ağaçları keserek gösterdi.

YETKİLİLERE SESLENİYORUM

Zeytin piyasasının durumunu ve üreticinin isyanını dile getirmek için böyle bir eylemde bulunduğunu ifade eden Sarıdayı, “Karacasu incirde, narda ve kekikte benzer sıkıntıları yaşadı. Yetkililere sesleniyorum. Dane zeytine prim uygulaması getirilmeli. Yoksa üreticinin başka çaresi kalmayacak. Zeytin üreticisinin bu sıkıntılardan kurtulması ve ağaçlarını kesmek zorunda kalmaması için prim uygulaması getirilmeli” dedi.
15 dekarda üretim yaptığını söyleyen evli ve iki çocuk babası 53 yaşındaki üretici yılda 200-250 kilo zeytin aldığı 30 yıllık 3 ağacını kestiğini belirtti. Zeytinde sulama, ilaçlama, gübreleme bedelleri olarak kilogram başına 1 lira maliyeti olduğunu söyleyen Sarıdayı, “Yaklaşık 70-80 lira yevmiye masrafı var. Bir kişinin günde yaklaşık 80 kilo zeytin toplayacağını düşünürsek kilogram başına toplama maliyeti 1 liraya geliyor. Tavan fiyatın 3 lira açıklandığı zeytin piyasasında taban fiyatı 60 kuruş. Ortalama 1.80 yapıyor. Dolayısıyla vatandaş burada 10-20 kuruş zarar ediyor. Kesmekten başka çare bırakmadılar. Zarar ediyorsam niye tutayım. Niye besleyeyim” dedi.

ZEYTİNİN DE AYNI OLMASINI İSTEMİYORUZ

Tarlada 2 lira olan zeytinin markette 16 liraya çıktığını söyleyen Sarıdayı, aradaki aracıların kontrol edilemediği için sıkıntılar meydan geldiğini dile getirdi. Sarıdayı “Hayatımızdan memnun değiliz. Aracılar kazanıyor ama üreticiler bakıyor. Üreticiden 2 liraya çıkan zeytin, marketlerde 15-16 lira” şeklinde konuştu. Devletin seslerini duyup dane zeytine prim desteğinde bulunması halinde bu sene zeytinleri kurtarabileceklerini kaydeden Sarıdayı, şöyle konuştu: “Dane zeytinin kilogram başına 10 kuruş prim uygulansa zeytinler ayakta kalır. Alan kişi devlete KDV'de ödediği için devlet zarar da görmeyecek. Hem kayıt altına girecek hem de vatandaş en azından bu yıl zeytininin kesmeyecek” dedi. Karacasu'da geçen yıllarda maliyetleri karşılamadığı için kekik, nar, incir bahçelerini sökmek zorunda kaldıkları ifade eden Sarıdayı “Zeytinin de aynı akıbete uğramasını istemiyoruz”