Yeğeni, Cemal Süreya'nın en büyük hasretini açıkladı

Yeğeni, Cemal Süreya'nın en büyük hasretini açıkladı

Cemal Süreya'yı bu kez kız kardeşi Perihan Bakır anlattı; yeğeni Gülizar Tanyeri kaleme aldı. "Size nefesimi bırakıyorum", Süreya'nın anılarını yeniden tartışmaya açıyor.

Usta şair Cemal Süreya'nın üzüntüden hayatını kaybettiğini ifade eden Tanyeri, "Dayımın ölüm şekli içimi acıtıyor, hepimiz bir karanlığa yuvarlandık o gün ve bu hâlâ da sürüyor" dedi. Cemal Süreya'nın amcasının yanına gömüldüğünü ifade eden Tanyeri, "En acısı, dayımın hâlâ kendine ait bir mezar yerinin olmaması" diye konuştu. Ayrıca Tanyeri, "Dayım annesizliği ölünceye kadar yaşadı" ifadelerini kullandı.

T24'te Şirin Payzın'a konuşan ve kitabın yazılış nedenine değinen Güzin Tanyeri, Cemal Süreya'nın vefatından sonra yanlış tanıtıldığını ve kitabın bu yanlışları düzeltmek için yazıldığını belirtti. Tanyeri, "Annem bu kitabı abisine bir görev olarak yazdı, amacımız karşılıklı atışma değil, herkes dayımın ne yaşadığını bilsin diye yazdık" ifadelerini kullandı.

Cemal Süreya'nın eşine şiddet uyguladığı iddialarına yanıt veren Tanyeri, "Sürekli döven bir insanmış gibi anlatılıyor. Olaylara baktığınızda ani verilen bir tepki ve tokat var. Doğru bir davranış değil, zaten dayım da bundan memnun değil, şiddet eğilimli bir insan değildi" dedi.