Korku krallığı

Cumhur ittifakı ‘af’ krizi yaşıyor. Bahçeli kendi deyimiyle ‘kader mahkûmları’ için af istiyor, Erdoğan ve Yıldırım olmaz diyor. Korku krallıkları böyledir. En büyük cezaevini yapmakla övünür korku kralları. En büyük adliye açılışını gururla yaparlar. Seçilmiş kralların saltanatlarını ‘devam’ ettirmelerinin yolu korkudan geçer. Bu yüzdendir ki yandaş gazeteci daha ramazanın ilk günü dini siyasete alet eder ve “oruç tutmaya #DEVAM mı” diye tweet atar, TAMAM diyenlere karşılık.
Bahçeli af çıkmazsa Gezi türü olaylar patlayabilir, seçim öncesi cezaevlerinde büyük isyanlar çıkabilir diyerek fitili ateşledi af tartışmalarında. Hatta cezaevlerindeki sorunu Afrin’e atılan bombalardan bile daha tehlikeli bulduğunu söyledi. Bahçeli zorluyor Erdoğan’ı. Aynı zamanda da tutuklu ve hükümlülerle aileleri üzerinde de büyük beklenti oluşturuyor. Belki oy hesabıdır, belki vicdanidir bilemem Bahçeli’nin  tavrını. Ama en büyük cezaevlerini yapmakla övünen ve korkuyu iktidarlarının devamı için kullanan AKP cenahında sıkıntı yarattığı açık.
Türkiye’de cezaevi nüfusu her yıl ortalama yüzde 10 artıyor. Avrupa’da 100 bin kişiye 127 tutuklu düşerken Türkiye’de bu rakam 270. İzlanda’da 37, Hollanda’da 51, Danimarka’da 59. Varın gerisini siz hesap edin. Korku krallığı derken kastımız bu. 2006 -2016 yılları arasında tutuklama oranının en çok arttığı ülke neresi? Tabii ki Türkiye... Bu 10 yıllık dönemde oran tam yüzde 162 artmış.
Tüm bu rakamlara rağmen AKP’nin planı ne? 2023 yılına kadar 5 yılda tam 228 cezaevi daha yapmak istiyorlar. 45 cezaevi 2018 yılında hizmete girecek.
Okul yok, hastane yok, doktor yok, fabrika yok, yatırım yok. Ne var; he sokakta cemaatsiz camiler ve her ilçede cezaevleri var. Neden cemaatsiz cami dedim. Çünkü dünyadaki camii sayısının yarısından fazlası Türkiye’de... Ama ramazan ayları teravih vakti ve Cuma namazları dışında camiiler boş. İmamlar 5 yaşlı amcayla kılıyor vakit namazlarını. Üstelik tüm bu camilere, zorlama imam hatip okullarına, Kuran kurslarına, tarikat yurtlarına ve dindar nesil yetiştirme gayretlerine rağmen suç sayısında rekorlar kırıyoruz. Bu ne yaman çelişki peki?
Eğitim sistemini kafanıza göre her yıl değiştirip pozitif bilimden akıldan uzaklaşırsanız olacağı budur. Atatürk’ün aydınlanma devriminin nimetlerini yok etmeye çalıştınız da ne oldu. Alnı secdeye değdiği için palazlandırdığınız Fetullahçılar üzerimize bombalar yağdırdı. 15 Temmuz alçak darbe girişimine rağmen akıllanma, ders çıkarma gibi bir kaygınız yok belli ki. Minik yavrularımızın yanarak kül olduğu tarikat yurtları öğrenci alıyor, hala atadığınız lise müdürleri İzmir Marşı’na yasak koymaya çalışıyor, hala Samsun Valisi 19 Mayıs’ta Atatürk’ün ilk adımı attığı noktada fener alayı düzenlemek isteyenlere izin vermiyor.
İzmir Marşı okuyandan, Atatürk’ün aydınlanma devrimi için fener yakanlardan fenalık gelmez. Korkmayın, yasaklamayın, tutuklamayın. İlla birinin peşine düşecekseniz soygun ve talan düzeninin görmemiş zenginleri, yol verdiğiniz mafyanın sözde babaları, tarikat yurtlarında çocuklara tecavüz edenlerin peşine düşün…
Uzaaar gider bu liste...
Ve çok canınızı sıkar TAMAM mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar