ASTRONOTLAR NEREDE

Tarih;
19.10.2017
Anadolu Ajansı, abonelerine haber geçiyor:
.Haber yandaş medya da büyük puntolarla veriliyor.
“Türkiye’nin ilk astronotu Bursa’da yetişecek, 200 milyon liralık bütçesi ve modern mimarisiyle uzay ve havacılık alanında Türkiye'nin en önemli merkezi durumuna gelecek Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin inşaatı sürüyor.”
Ve devam ediyor:
“Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından ''Gökmen Projesi'' kapsamında yapımına başlanan, Türkiye'nin ilk uzay temalı merkezinin inşaatı yükseliyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 13 bin metrekare alanda yapımı devam eden Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), tamamlandığında Avrupa'da en iyi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay merkezinden birisi olacak.”
Ne olacakmış?
Avrupa’nın en iyi astronot okulu!..
Başka?
Dünyanın ilk beş havacılık ve uzay merkezinden biri…
Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacağı GUHEM, 200 milyon liralık bütçesi ve modern mimarisiyle uzay ve havacılık alanında Türkiye'nin en önemli merkezi durumuna gelecekti.
Bakın daha ne olacaktı;
“Yaklaşık 150 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alacağı GUHEM'in ilk katında modern uçuş simülatörleri yer alacaktı.
“Uzay katı" olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak. Bu kattaki yer çekimsiz alan ile merkeze gelen ziyaretçiler uzay ortamını tecrübe edebilecekti.”
Hedefleri büyüktü.
Öyle ya;
Ülkenin ilk astronotu da burada yetişecekti.
2017 ağustos ayında temeli atılan merkezin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyordu.
Sene 2021!...
Havacılık ve Uzay merkezi nerede?
Niye göremiyoruz.
Ya astronotlar?
Evet evet astronotlar?
Onlar; nerede?
Gören var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar