BU NASIL ADALET

15 Ocak 2022 tarihli Sözcü gazetesinde Deniz Ayhan’ın oldukça ilginç bir haberi vardı:
“Son günlerde AKP hükümeti tarafından gerçekleştirilen bir uygulama, “adamına göre adalet” sözünü hatırlattı.
Tarikat ayinine katılan Tuğamiral Mehmet Sarı’nın soruşturması askıda kaldı. Bülent Ersoy’a yardım eden Anıtkabir komutanı Hakan Sert, 48 saatte Yüksekova’ya gönderildi.
Cübbeli amiral cezasız paşa paşa emekli edildi.
Deniz ikmal komutanı Tuğ amiral Mehmet Sarı’nın 25 Mart 20021 günü makam arabasıyla gittiği tarikat evinde üniforması ile namaz kıldığı görüntüler medya da yer almıştı.
Büyük tepki çeken bu görüntülerin ardından Milli Savunma Bakanlığı, Sarı hakkında soruşturma açıldığını bildirdi. Ancak bu soruşturma aylarca tamamlanamadı.
TBMM’ye verilen önergelerde cevaplanmadı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar incelemenin sürdüğünü açıkladı. Sarı hakkında hiçbir disiplin cezası uygulanmadı. Ve 5 ağustos 2021 günü yapılan Yüksek Askeri Şura’da emekli maaşı ve diğer sosyal haklarıyla birlikte emekliye sevk edildi.
TSK hakkında tweet atan emekli subaylara orduevlerine giriş yasağı, bildiri yayınlayan amirallere gözaltı ve yurt dışı çıkış yasağı konup haklarından dava açılırken sarı, hiçbir ceza almadı.
Bülent Ersoy’a şemsiye tutan Anıtkabir albayı sürüldü.
Bülent Ersoy önceki gün konser için Ankara’ya gitti. Ve anıtkabir ziyaretine tekerlekli sandalye ile katıldı. Yağmurlu havada Ersoy’a denizci bir subay şemsiye tutmuştu. Ersoy’a üniformalı bir subayın şemsiye tutması eleştirilmişti.
Milli Savunma Bakanlığı Ersoy’a şemsiye tutan denizci subay ile Anıtkabir komutanı Albay’ı 48 saat içinde görevden aldı.
Anıtkabir komutanı hava savunma Albay Hakan Osman Sert, Hakkâri Yüksekova’ya tayin edildi.
Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerini hemen ardından mazbatasını almadan yaptığı ve iktidarın tepkisine neden olan Anıtkabir ziyareti de kriz yaratmıştı.
Anıtkabir komutanı olan Albay Cüneyt Rakunt’un Haziran ayı atamalarında görevinden alınıp Genel Kurmay Karargâhında görevlendirildiği ortaya çıkmıştı.”

Önceki ve Sonraki Yazılar