Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu

DEMOKRASi, GENÇLİK VE KADINLAR

“Türkiye’de gençler siyasete katılmaya pek ilgili değil. İnsanlar artık görüşlerini sosyal medyada ifade etmeyi tercih ediyor.”

Bu çarpıcı sözler geçtiğimiz hafta sonuna doğru Berlin’de düzenlenen bir toplantıda telaffuz ediliyor.Toplantı Marmara Grubu Vakfı’nın faaliyet gösterdiği “Sivil Toplum Destek Programı” çerçevesinde Berlin’deki Kronenstrasse üzerinde bulunan Yunus Emre Enstitüsü binasında yapılıyor.

Beyin fırtınası formatında düzenlenen toplantının katılımcılarıMarmara Grubu vakfı ve proje ortakları Türk Kadınlar Birliği Derneği, Türk-Alman Enstitüsü. Berlin’deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de toplantıya katılıyor. “Demokrasi için Türk Gençliği ve Kadınlar” konu başlıklı toplantıda söz alanlar ilginç ve çarpıcı konulara değiniyorlar.

Örneğin siyasete kadınların katılım oranlarından söz açılınca Alman siyasi partilerinde kadınların katılımlarının ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Şöyle ki:

Yeşiller Partisi yüzde 40.5

Sol Parti yüzde 36.1

Sosyal Demokrat SPD yüzde 32.6

Aşırı sağcı AFD yüzde 17

Hıristiyan Demokrat Parti yüzde 16.3

Toplantıda ayrıca 18-35 yaş arası gençlerin Alman siyasi partilerindeki katılım oranlarıda şöyle belirtildi:

Sol Parti yüzde 14

Yeşiller Partisi yüzde 13

Hür Demokrat Parti yüzde 10

SPD yüzde 8

Hıristiyan Demokrat Parti yüzde 6.

Gençlerin siyasete katılımının bu derece düşük olduğunun ortaya çıktığı toplantı sonucunda şu tespitler yapılıyor:

. Gençlerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde değişmesinden dolayı ihtiyaçlara yönelik şekillendirilmiş katılım mekan ve mekanizmaların oluşturulması,

.Katılımın aile ve okuldan başlayarak demokratik modeller oluşturulması ve eğitim yoluyla desteklenmesi

. Demokratik süreçlerde gönüllü katılıma önem verilmesi,

. Sosyal medyayı etkin kullanan gençlerin katılımcılığını desteklemek amacıyla YouTube ‘da örgütlenme modelleri oluşturulması,

. Ulusal ve uluslararası gençlik örgütleri dayanışma ağları kurulması,

. Demokratik süreçlere katılımcılığın ve örgütlenme modellerinin sivil toplum önderleri ve akademisyenler desteği ile birlikte yapılması.

Toplantının katılımcıları arasında başı türbanlı genç bir kadın da var. Besbelli mütedeyyin bir insan. Ona hangi kuruluşun temsilcisi olduğunu soruyorum. Aldığım cevap doğrusu çok çarpıcı. HıristiyanDemokrat Parti’de siyaset çalışmaları yaptığını söylüyor. Yaşam ne kadar ilginç, değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar