DOĞMAYAN ÖLMEZ

Anti-emperyalist mücadelede önemli bir simge haline 6. Filo eylemleri, tarihimizin en onurlu sayfalarında yerini almıştır. 

ABD’nin 6. Filosu ülkemize uğradığı her yerde adeta geldiğine pişman ve rezil edilmiştir.

Ne Filo kendini , ne de işbirlikçileri onları koruyabilmiştir. 

7 Ekim 1967 Amerika’yı protesto eden ve karaya çıkışlarını engellemeyi amaçlayan gençlerin düzenlediği miting sonrası 6. Filo’dan bir Yankee bile Dolmabahçe’de karaya çıkmaya cesaret edemez. 

6. Filo’ya karşı Fikir Kulüpleri Federasyonu(FKF) tarafından yayınlanan bildiride şu ifadeler yer alır: “Amerika’nın Vietnam’daki vahşetine Türkiye’deki pervasızlığına dur demenin zamanı. Savaş makinesiyle mutlaka başedeceğiz. İnancımız tamdır.” 

6. Filo, 17 Ekim’de ülkemizden defolup gider. 

fb-img-1639212586680.jpg

Bir süre sonra, bir daha gelir Yankeeler ve ilk olarak o zaman 1968’de Dolmabahçe’de denize dökülür.

17 Temmuz’da polis, İTÜ Öğrenci Yurdu'na baskın yapar, 30 öğrenci gözaltına alınır, 47 öğrenci hastanelik edilir.

Vedat Demircioğlu, emperyalizme karşı verilen mücadeledeki ilk şehitlerimizden olur. 

29 Ağustos 1968’de bu kez İzmir, 6.Filo’ya dar edilir. 10 Şubat 1969’da 6. Filo’ya ait gemilerin İstanbul’a gelişlerini protesto eylemlerinde Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan Amerikancı gericiler tarafından şehit edilir. 

 

*** 

Yeryüzünde emperyalizme, faşizme ve her türlü gericiliğe karşı ilk ve tek başkaldırı Türkiye’de 68 Kuşağı tarafından gerçekleştirilirken, “68’liler, 6. Filo olayları nedeniyle böbürlenmesin” diye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ağzıyla konuşan bir konuğa ne denir peki? 

6. Filo ile simgeleşen

Amerikan emperyalizminin askerlerini denize dökerken şehitler veren 68 Kuşağı'na böbürlenmemesi gerektiği yolunda fetva vermişti Türkiye Barolar Birliği(TBB) eski başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu.

 

****

O tarihlerde doğmamıştın Feyzioğlu.

68'liği nereden bileceksin ki?

Doğmayan ölmez. 

Ölülerimiz bizimdir. 

Ölülerimizi bize bırak Feyzioğlu. 

Bi de senle uğraşmayalım.

 

*****

8.5 yıllık dönemi sona eren, "çoklu baro" yasasına yapılan karşı öne çıkan isimlerden Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan karşısında 181'e karşı aldığı 156 oyla kaybeden Feyzioğlu...

Tarihin, Ankara’ya avukatlar sokulmazken "kılını bile kıpırdatmayan TBB Başkanı" olarak yazdığı Feyzioğlu...

LeMan Dergisi kapağında Adalet Tanrıçası Themis'in bile gözbağını çözerek kaybedişini kaçırmayışının(!) çizildiği Feyzioğlu...

Badem bıyığının bile kurtaramadığı Feyzioğlu!..

Unutma, doğmayan ölmez!

Önceki ve Sonraki Yazılar