İSYANLA BAŞLAYAN EFSANE GÖZTEPE

Ben ne zaman Göztepe denilse, Balıkçı olarak anılan Cevat Şakir’i en iyi anlatan “en sevinçli anınız” sorusuna verdiği yanıtı anımsarım; 

“Prosper Marime’nin Karmen’ini Türkçeye çeviriyordum.

Esmer güney kızı Karmen, cigaracı dükkanından bir mimoza demetiyle çıkar. Bunu çevirirken benim esmer Bodrum kızlarım saçlarına birer mimoza taksınlar diye Paris’ten mimoza tohumları getirttim, sokaklara diktim, çiçek açtılar.

İki Bodrum’lu fukara kızı gördüm bir gün.

Başlarına kopardıkları mimoza çiçeklerini takmışlardı, geçtiler. Sevindim.

İçimden ‘yaşayın çocuklar’ dedim”.

Balıkçı’nın mimoza tohumu çiçek olmuştu. Çünkü Balıkçı zahmet çekmişti, emek vermişti, gönülden sevdalanmıştı. Kolay değildi tohumun “ha!” deyince çiçek olması...

 

****

Göztepe de Türk sporunda mimoza tohumu gibi “ha!” deyince çiçek olmadı, zahmet çekildi, emek verildi.

Göztepe’yi kuranlarca gönülden sevdalanıldı.

Ve destanlar yaratıldı, efsane olundu.

İşte bu efsane takımın geçmişten günümüze uzanan, unutulmaz isimleri ve yaşanmışlıklarını titiz bir çalışma ve araştırma sonucu derleyen, toplayan, hazırlayan meslektaşımız Sinan Genç,  bu kitapla bir destan daha yarattı.

 

Karabağlar Belediyesi Yıldız Kenter Kültür Merkezinde tanıtımının yapıldığı gece de salondan içeri girdiğimiz an da dostluk ve samimiyetin ruhumuza işlediği bir atmosferde bin yıllık dostlarımızla kucaklaştık, efsane Göztepe’nin efsaneleriyle hasret giderdik.

 

****

1.jpg

Bizleri bir araya getiren “İSYANLA BAŞLAYAN EFSANE GÖZTEPE” kitabının mimarı, meslektaşım,

kardeşim Sinan Genç’ti! 

“Resimler, İsimler, Unutulmaz Zaferler”i topladığı 900 sayfalık bu dev eserle Göztepe tarihine ışık tutarak titiz bir araştırma ile Göztepe’yi bir destan haline getiren Sinan Genç, Göztepe’nin devlerini de bir araya getirerek unutulmaz bir geceye imza attı.

Bu gece de Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi,İGC yöneticisi usta gazeteci Esat Erçetingöz , bu gecenin ev sahipliğini üstlenen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Göztepe Spor Kulübü eski Başkanı Mehmet Sepil, efsane futbolculardan Mehmet Aydın, Papi Mehmet, Ceyhan Yazar, Fuji Mehmet, Cengo Cenap, Kaleci Ulvi, Okyay Karagözoğlu ve daha niceleri, aileleri, akrabaları, dostları, sevenleriyle o salondaydılar.

2.jpg

****

Coşku ve duygu dolu anlar yaşadığımız gece de Göztepe taraftarları marşlarla coşturdu salondaki konukları… Zaman tünelinde yürür gibiydik, unutulmaz anlar canlandı hafızlarımızda.

3.jpg

****

“Kurtarıcı beklemek” yerine “kurtulmayı hep birlikte gerçekleştirmek” zorlu uğraşlar gerektirir. 

Yaşamın her alanında olduğu gibi kültür, sanat, spor alanlarında da başarılar, bu zorlu uğraşları göze alanlarındır.

Zorlu uğraşları baş eğmeyenler kazanır.

Ve Sinan Genç yazılı spor tarihimizde destan gibi bir eser bırakarak, ölümsüzlüğü anasının ak sütü gibi hak etti.

Vazgeçmedi, çok uğraştı, çok çalıştı

Baş eğmeyen Göztepe için 

“İSYANLA BAŞLAYAN EFSANE GÖZTEPE” kitabını yarattı.

Göztepe baş eğmeyenlerin

Göztepe pes etmeyenlerin

Göztepe vazgeçmeyenlerindir.

Teşekkürler Sinan Genç...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar