İYİLİK ÇINARI

“Sevmek fiilinden sonra gelen, dünyanın en güzel fiili yardım etmektir” diyor Bertha Von Suttner… İnsana, insanlığa faydalı olmanın en güzel yollarını tarif ediyor.

Bakmayın siz Aristo’nun bin yıllar öncesinden “dostlarım, benim dostum yoktur” demesine… Bakmayın siz bin 600 bilim dalının öğretildiği Oxford’da insan soyuna öğretilemeyen tek şeyin dostluk olduğuna…

Bu topraklarda dostluk vardır, sevgi vardır, paylaşmak, yardımlaşmak vardır.

Evden eve, insandan insana, şehirlerden şehirlere uzanan iyilikler vardır

Yüzyıllardır zor günlerinde birbirinin yardımına koşmuş bu güzel milletin, yardımlaşmak hamurunda, suyunda, toprağında vardır.

Özellikle de içinden geçtiğimiz şu zamanlar yaşam gittikçe daha güç, daha çetin bir hal alırken, her zamankinden daha çok yardımlaşmaya, paylaşmaya ihtiyacımız doğdu.

İyilikte birbiriyle yarışan dostlarım sizlere sesleniyorum, evet sizler, okullar açıldı, şehrimizde misafir öğrencilerimiz var yurtlar da kalan, şehrimizin çocukları var başka şehirlere okumaya giden…

Şimdi onlar için elimizi taşın altın koymak, omuzlarındaki yükü hafifletmek zamanı…

İzmir’de yardımlaşma diyince, İZFAK (İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği) en önemli sivil toplum örgütlerinden biridir ve 75 yıldır kamu yararına hizmet vermektedir.

img-20220924-wa0012.jpg

İzmirli’nin nefesiyle yaşamış, İzmir’in yüreğinde büyümüş bu dernek, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Dr. Behçet Uz, Hasan İkbal, Mazhar Zorlu, İbrahim Sezai Berki, Mehmet Ali Şamlı ve Sancar Maruflu gibi İzmir’in taşına toprağına sahip çıkan insanlarının gayretleriyle bugünlere ulaşmış, İzmirliler’e emanet edilmiştir.

Sancar Maruflu’dan sonra Bülent Tokalıoğlu’nun başkanlığını üstlendiği İZFAK okulların açılmasıyla eğitime destek olmak, çocuklarımızın geleceğine ışık yakmak, bütçelerine katkı sunmak için kolları sıvadı.

Onlarca öğrenciye vermeyi planladıkları burs için çalışmalar yürüten Bülent Tokalıoğlu kardeşim ve yönetimi, şimdi bütün İzmirliler’i evlatlarımız için destek olmaya davet ediyor.

Bağışlarla İzmir’de yüzlerce aileye umut olan, gençlere sağladığı burslarla eğitim hayatlarına destek olan İzmirliler’in, yeni eğitim öğretim yılında da çocuklarımıza katkıların sürdürülebilmesi ve daha çok çocuğun yaşamına dokunabilinmesi için hepimizin İZFAK’ın çatısı altında yardım ve bağışlarla geleceğe ışık taşıması gerekiyor.

Unutmayın bizim sözümüz var

Ve bilinir ki biz sözümüzü yere düşürmeyiz. Bu sözlerin yere düşememesi coğrafyasına vatanına ve en önemlisi milletine her durumda her koşulda her zaman yardımlara katılımlarda bulunan okurlarımızın da bizlerle aynı görüşleri paylaştığını düşünerek onları bu kutsal vazifede bir çocuğa umut olmaya davet ediyorum..

Unutmayalım bizim yarınlarımız çocuklarımızdır. Yarınlarımıza sahip çıkalım.

Kentimizin gözbebeği, 75 yıllık çınar İZFAK yardım ve bağışlarınızı bekliyor.

Gelin o çınarın gölgesinde birlik olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar