O KEMAL ZORLU’DUR

Dostlar, arkadaşlar vardır, gün gün, ay ay, yıl yıl birlikte yaşamış, sevinç ve hüznü paylaşmış, iyi günlerde de, kötü günlerde de yan yana, omuz omuza olmuşsunuzdur…

Ama hadi anlat dostunu, arkadaşını dendiğinde uzunca bir duraksama yaşarsınız.

Anlatacak, yazacak o denli olay ve konu vardır ki hangi birinden başlamak gerektiğinde zorlanırsınız…

Üstelik anlatılacak, yazılacak kişi gençliğinden delikanlılık günlerinden itibaren hayatın her alanında sporundan sanayiye kadar hünerli elleri ve yaratıcı zekâsı ile var olmuş, yüreğini insana, sevgiye, sevdaya açmışsa sayfalar dolusu yazar, saatler boyu konuşursunuz.

Çok genç yaşta yüklendiği önemli apoletler O’nu hiçbir zaman şımartmamış, uğraş verdiği her alanda “önce insan” kişiliğiyle hep önde gelen olmuş, sanayi imparatorluğunda keyif çatmamış, elinde çanta yurdun ve dünyanın dört bir yanında uğraş vermiştir.

XIV. yüzyılın ünlü devlet adamı Maternich “Dünyada iki çeşit insan var. Geçmişin insanları, geleceğin insanları” der ve sözünü şöyle sürdürür;

“Önemli olanlar geleceğin insanlarıdır, çünkü geçmiş, artık yoktur, doğacak olan yarınlarla uğraşmak gerek”

Işıklar içinde uyuyan ve yüreğimizin sıcağında sakladığımız “Anıt Adam; Mazhar Zorlu” gibi Kemal Zorlu da yıldızları bu ülkeye getirmeye çalışırken bir hayat armağan eden geleceğin insanıdır.

Spor yaşamını, yöneticiliğini, başkanlığını, yaratıcı düşüncelerini, sanayi alanında da üst düzeyde sürdüren Kemal Zorlu, emeğe saygısı ile de işçilerinin, çalışanlarının da dostudur, arkadaşıdır…

2011 yılında Mazhar Zorlu Holding’in kuruluş yıldönümü varyanttaki Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde nitelikli bir yığınsallıkla kutlanırken, sendika temsilcilerinin de önerisi ile Kemal Zorlu işçiler adına konuşmamı isteyince “No Pasaran” adındaki kitabımda yer alan bir yazımın giriş bölümü gelmişti aklıma…

Tarihin en büyük matadoru Louis Miguel Dominguin’in kardeşlerinden biri, sürgündeki İspanya Komünist Partisi lideriydi.

Ünlü matador buna rağmen yine de tarihin en uzun süreli diktatörü Franco ile ava çıkardı.

Av partilerinden birinde Franco; “Louis Miguel sizin ailede komünist varmış doğru mu?” diye sorunca matador duraksamadan ve korkmadan “Evet” yanıtını vermişti; “Bizim aile de herkes kominüsttir ekselans.”

Matadorun söyledikleri tümüyle doğru değildi; ama yanıtı, ülkesinin diktatörüne bir sporcu olarak boyun eğmemek anlamını taşıyordu.

Sporcu, spor yazarı, gazeteci ve 68’li olarak sosyalist Okan Yüksel vardı holdingin kuruluş yıldönümünde işçiler, çalışanlar adına konuşan.

Her fabrika bir kaledir, ülkenin geleceğidir, insanların yaşam alanıdır anlamında hep birlikte bir sevdanın ucundan tutarak, dostluk ve kardeşlik içeren üretim anlayışının sergilendiği konuşmamı, işçilerle birlikte ayakta alkışlayan kimdi biliyor musunuz?

Kemal Zorlu…

Daha ne anlatıp yazayım

O günkü Kemal Zorlu, son nefesine kadar o Kemal Zorlu’ydu….

kemal-zorlu-6.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar