Osman Koray Kapan

Osman Koray Kapan

BILL GATES KÖTÜ BİRİ Mİ?

2000’de 24 yaşındaydım.  2002’de Ak Parti, 2003’te Kurtlar Vadisi, 2005’de Youtube geldi. İlluminatiden bilmem ne ailesine beynimizde ve ruhumuzda karartmadıkları yer, inandırmadıkları komplo teorisi kalmadı. Çocukluğumdan 35’ime dek bana öğretilen, benimsetilen şeylerin % 90’ının yalan olduğunu çözemedim.

Kökeninde her tipten dindar yobazlık ve dini mücadele olan komploculuğa işbu spor köşesinden dalacak değilim ve hemen tüm ülkenin ırkçılıktan yobazlığa türlü salaklık sergilemesi karşısında da umursamaz bir durumdayım, rahatım lakin en son Bill Gates’e de çatmaları bana “yuh artık!” dedirtti. AKİT seviyesinden bahsetmiyorum; twitter ortamında çok okunan birkaç normal insansı hesapta bunlara rast geldim.

İkiyüzlü cahil ahlakının hüküm sürdüğü işbu coğrafyada perde arkasından Bill Gates’in virüsü yarattırdığı söylenebiliyor. Bill Gates ve eşinin ne kadar bağış yaptığını inanın kendileri bile bilmiyordur. Kurdukları vakıf aracılığı ile yaptığı bağışlar haberlere yansıyor. Yaşamı, yaptıkları, Microsoft’ta hissesinin nerdeyse kalmaması gibi birçok detaydan haberi olmayan bir yığın cahil atıp tutabiliyor. Belki de o adına “bilgisel” dedikleri metnin uzun halini korsan bir Word programında yazıyorlardır utanmadan..!

Bill Gates’in halen 90 milyar doları aşkın serveti var, parada gözü yok, yaşam şekli ve standardı ortada. Yaptığı bağış miktarı da 36 milyar dolardan fazla. Bana 36 milyar dolar bağışlamış ya da bağışlayabilecek Müselman gösterebilir misiniz? Bill Gates, öngörülü olup salgınlardan ve hazırlıktan bahsediyor. Evet aşı şirketlerine, ilaç firmalarına ortak olarak da destek olmuş ama biraz araştırsanız adamın derdinin para olmadığını anlarsınız... Ocak ayının yalnızca son bir haftasında Corona araştırmaları için 110 milyon dolar daha bağışladı. 110 milyon dolar deyip geçiyoruz öyle...

2015 TED konuşmasından:

Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur. Füzeler değil, mikroplar olur. Bunun bir nedeni de nükleer caydırıcı silahlara büyük yatırım yapmış olmamız. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.

-Bulaşıcı hastalığa yakalandığı halde kendini iyi hisseden, uçağa binmiş ya da markete gitmiş birinden virüs kapabilirsiniz.

-Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.

-Öncelikle yoksul ülkelerde güçlü bir sağlık sistemine kurulmasına ihtiyacımız var. Tıbbi ekiplerle, eğitimli ve yardıma hazır bir sürü insana ordunun birliğine ihtiyacımız var.

-Simülasyonlar yapmamız gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları. Böylece hangi alanda zayıf olduğumuzu anlarız. ABD'de yapılan son bakteri oyunu 2001'den önceydi ve çok iyi sonuçlanmadı. Şuana dek skor; Bakteriler:1 , insanlar: 0

-Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, küresel bir nezle salgını olması halinde dünya genelinde malvarlığı 3 trilyon doların altına inecek ve milyonlarca ölüm gerçekleşecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar