Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

Gribi hafife alma zatürre olma

Grip ve soğuk algınlığında ne tüketilmeli, nasıl korunulur?

İhmal edilen gribin, zatürreye neden olduğunu söyledi. Ve ekledi: Mutlaka aşı yaptırın. Sebze-meyve tüketin…

Her mevsimde görülen grip ve soğuk algınlığı sonbahar aylarında zirveye çıkıyor! Yataklara düşüren grip, kimi zaman ‘Nasıl olsa geçer’ diyerek ihmal ediliyor. İşte asıl tehlike de burada yatıyor! Tedavi edilmeyen grip 65 yaş üzerindeki insanlarda zatürreye dönüşebiliyor.

Ölümcül Olabilir!

Zatürre, ortaya çıkmak için bağışıklık sisteminin düşmesini bekliyor. Grip, çoğu zaman KOAH, karaciğer hastalıklar, böbrek yetersizliği, diyabet rahatsızlıklarıyla birleşiyor. Buna yaş faktörü de eklendiğinde zatürre kaçınılmaz hale geliyor. Bu hastalıktan korunmanın yolu sık sık el yıkamaktan ve grip aşısı olmaktan geçiyor.

Sinsi İlerler

Zatürre, genellikle titreme ile yükselen ateş ve nefes darlığı gibi şikayetlerle belirti veriyor. Ancak özellikle yaşlılarda sinsi ilerliyor. Yaşlı bir hastanın genel durumunda bozulma, bilincinde değişiklik varsa zatürreden şüphelenilmesi gerekiyor. Yine zatürreden korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, sigara içmemek, stressiz bir yaşam sürmek önem taşıyor.

Kimler Aşı Olmalı?

Zatürreden korunmanın bir diğer yolunu ise aşı yaptırmak oluşturuyor. Özellikle risk grubundakilerin mutlaka aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Osman Erk, “18-65 yaşları arasında 1-2 doz, 65 yaş sonrası ise herkese bir kez yapılmalıdır. Aşı, yılın herhangi bir döneminde yapılabilir ve en az 5 yıl koruyucudur” diyor.

Belirtileri Önemseyin

  • Yüksek ateş

  • Öksürük, balgam,

  • Göğüs yanlarında ağrı

  • Nefes darlığı

  • Vücutta morarma

  • Solunum sayısında artış

Neler Yemeli?

Karnabahar: Protein zengini patates, patlıcan, bezelye, karnabahar, ıspanak, enginar ve pancar zatürre ile savaşır.

Kızılcık Suyu: 330 gram kadar kızılcık ve elma suyu içmek, bağışıklığı güçlendirir.

Sebze Suyu: 2 büyük havuç, 2 kereviz sapı, 4 diş sarımsak, 2 turp ve birkaç maydanozdan sebze suyu hazırlanır. Potasyum akciğerlerdeki hasarı onarır.

Havuç Suyu: Havuç, akciğerleri iyileştirir. Kırmızıbiber ise havuç suyunun etkisini artırır. Ayrıca akciğerlerin onarımına yardım eder.

Önceki ve Sonraki Yazılar