Prof. Dr. Osman Erk

Prof. Dr. Osman Erk

ŞEKERİN DÜŞMANI ACI ÇAM SAKIZI

Şeker hastalığına karşı mucizevi bitki acı çam sakızı öneriliyor. Vücuttaki bütün kronik hastalıkların anası şekerdir, korunmada sağlıklı beslenme alışkanlıklarının önemine dikkat çekiyor.

Kalp ve damarlarda hasara yol açan diyabet, -deyim yerindeyse- vücuttaki bütün kronik hastalıkların anası. Şeker hastalığının tedavisinde modern tıbbın yöntemleri kadar, şifalı bitkiler de önemli rol oynuyor. Şeker hastalığından korunmak isteyenlerin özellikle yeşil sebze ve bakliyatları sık tüketmesini, kurutulmuş meyveler ve trans yağlardan ise uzak durmaları gerektiği belirtildi

Gen, Sadece Silahı Doldurur…

Şeker hastalığı ve obezitenin bütün kronik hastalıkların ana nedeni olduğu, aile öyküsü, 45 yaş üzeri olmak, hipertansiyon gibi faktörlerin risk oluşturduğunu söyledi. Diyabetin %100 genetik bir hastalık olduğu ve asla önlenemeyeceği inancının yanlış olduğu belirtilmektedir. Birinci derece akrabalarında diyabet hastalığı olanlarda risk yüksektir. Fakat hastalığın tüm dünya ölçeğinde çok hızla yaygınlaşmasını sadece genetik riskle açıklanamaz. Yaşam biçimi diyabetin ortaya çıkmasında en önemli faktördür. Genler silahı doldurur fakat tetiği çeken çevre ve yaşam biçimidir. Şeker hastalığının cinsel yaşamı da olumsuz etkilediği, diyabetin cinsel sorunlar yaratmasının başlıca sebebi damar hastalıklarına yol açmasıdır.

Diyet ve Spor Mucizesi

Diyabet bugünden yarına değil, 5-15 yıl süren bir süreç sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte HBA1C tetkiki ile son 3 aylık şeker ortalamasını yüksek bulunması önemlidir. Kalorisi uygun, sebze ağırlıklı diyet ve egzersiz programı ile kişide şeker hastalığının ortaya çıkması rahatlıkla önlenebilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, yüksek şeker, yüksek tansiyon, yüksek trigliserid ve kolesterol düzeylerini normale döndürebilir.

21 Günlük Kür

Uzmanlar şeker hastalığında acı çam sakızı bitkisini öneriyor. Acı çam sakızı pankreasın insülin salgılamasına yardımcı olan ve tabiri caiz ise, ölü pankreası bile canlandıran mucizevi bir bitkidir. Bu şifalı bitki şekeri imha ediyor. 100 gram çam sakızı 3 litre suda 10 dakika kaynatıp 21 gün boyunca içen kişilerde hem yüksek şeker seviyesi hem de kötü kolesterol düşer. Ayrıca çam sakızı vücudu dinç tutar” dedi. Bu mucizevi bitkinin şeker hastalığı gibi karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği, kaynatılıp soğutulduktan sonra buzdolabında saklanacak acı çam sakızı 21 günü geçmeyecek şekilde kullanıldığında olumlu etkisi kısa sürede görülecektir.

Doğru Beslenme Hem Korunmada Hem de Tedavide Rol Oynuyor

Şeker hastalığının önlenmesinde doğru beslenmenin önemi vurgulanıyor. Fabrikalarda ve tezgâhlarda üretilen rafine karbonhidrat, doymuş ve trans yağ, tuz, ambalajlı gıdalar, obezite ve diyabetin en önemli sebebidir. Bunlardan uzak durmak, hem korunmanın hem de tedavinin en önemli unsurudur. Hamburger, kolalı ve gazlı içecekler, patates kızarması, toz şeker ve beyaz undan yapılmış gıdalar tüketilirken hastalığın sadece ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılması asla yetmez.

15 Altın Kurala Uyan Sağlıklı Kalır

 • Liften zengin beslen

 • Omega 3/omega 6 dengesini gözet

 • Beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna gibi rafine karbonhidratlardan uzak dur

 • Kurutulmuş meyve tüketme

 • Yeşil sebze ve bakliyatları sık tüket

 • Sıvı kaloriden uzak dur (meyve suyu, kola, soda)

 • Hayvansal gıdaları ve süt ürünlerini az tüket

 • Haftada iki kez balık yeterli

 • Günde 2 kez 30 gram işlenmemiş kuruyemiş ye

 • Doymuş ve trans yağlardan uzak dur

 • İşlenmiş, ambalajlı gıdalardan uzak dur

 • Doğal ve organik bitkisel gıda tüket

 • Stres yapma, spor ve egzersiz yap

 • Meyve suyu içme, meyve ye

 • Her gün glisemik yükü düşük 5 porsiyon meyve ye. (greyfurt, elma, yaban mersini, vişne, böğürtlen, portakal, kivi, çilek)


 

Önceki ve Sonraki Yazılar