Tevfik Dalgıç

Tevfik Dalgıç

HAVANA PUROSUNUN DUMANI…

Farzedelim ki puro tiryakisi bir insansınız, daha çok Havana-Küba purolarını seversiniz  ve Amerika'da yaşamaya karar verdiniz. Tütün ürünleri satan bir dükkana gidip söz gelimi Cohiba purosu almak istiyorsunuz. Dükkan sahibi veya satış elemanı size ”Küba purosu yoktur” yanıtı veriyor. Gittiğiniz her tutun ürünleri dükkanında aynı yanıtı alıyorsunuz?
Sanırsınız ki, Amerikalılar Havana purosunu sağlık nedenleriyle yasaklamış olmalılar, fakat başka marka purolar serbestçe satılıyor. O halde bu yasağın nedeni sağlık olamaz. O zaman niye Küba/Havana purosu yasaklandı? Sorusu aklınıza geliyor.
Araştırmaya başlıyorsunuz ve anlaşılıyor ki, konu hiç de Amerikalıların sağlığını korumak amaçlı değil. Konunun özünde Amerikan dış politikasının bir ambargosu yatıyor. Birazcık araştırma sonucunda karşınıza şu bilgiler çıkıyor:
31 Numaraları Küba Varlıklarını Kontrol Düzenlemesi yasasıyla çıkarılan  Federal  515   Kod numaralı  genelge  Yabancı Varlıklar Dairesi tarafından yürütülür  ve özel yaptırımlar uygulanır. Bu yasaya göre Havana purosu satmak, satın almak ve içmek suçtur. İhlali halinde insanlara 10 yıla kadar hapis cezası , şirket ise 1 milyon dolara kadar para cezası, kişiler ise 250 bin dolar ile her defasında 65 bin dolar para cezasına çarptırılabilirler. Konu sadece Amerikan toprakları için değil, Amerikan vatandaşlarının ülke dışında da nerede olurlarsa olsunlar, hangi ülkede yaşıyorlarsa yaşasınlar Havana purosu satın almaları ve içmeleri de yasaklanmıştır.
KENNEDY’NİN KOYDUĞU AMBARGO..
Yaşları biraz eski olanlar 1959 yılında Fidel Castro’nun diktatör Fulgencio  Batista’ya karşı bir isyan hareketi  başlatıp ülkeyi ele geçirdiğini hatırlarlar. Diktatör Batista Küba ordusunda çavuş olarak görevliyken General Gerardo Machado isimli diktatöre karşı, ordudaki diğer çavuşlarla birlikte subayların etkisini önledi, aralarına öğrencileri de alıp orduyu ele geçirdi, ,  ve 1933 yılında dikta rejimine son verdi. Bu olaya tarihçiler “Çavuşlar İsyanı”adını verirler.
Batista'nın Küba'ya hakimiyeti yıllarca sürdü, değişik seçim hileleri ile iktidarda kaldı, sonra da getirdiği yasal değişiklikler ile nerede ise yaşam boyu diktatör haline geldi. Fidel Castro seçimlerde diktatörü yenemeyeceğini, onun her türlü baskı ve sandık hilesi ile iktidarını devam ettireceğini anlayınca kendisini destekleyenlerle bir ihtilal başlattı ve sonuçta Batista güçlerini yenerek Küba’ya hakim oldu. Castro ilk olarak Sovyet türü bir komünist uygulamaya başladı ve özel sektörün üretim kuruluşlarını devletleştirdi, bunlar arasında ünlü Havana purosu üretenler de vardı. Castro‘nun ABD’nin yanı başında bir komünist rejim kurup adaya Sovyet füze sistemleri getirmeye kalkması Amerika'yı iyice kızdırdı ve Amerikan donanması Küba’ya ablukaya aldı ve füzeleri sokturmadı. Bu olaydan sonra 1962 yılı Şubat ayında ABD Başkanı J.F.Kennedy Küba ürünlerine karşı bir ticari ambargo başlattı.
Amerika Castro’yu öldürtmek için değişik girişimlerde bulundu, hatta  bir puro tiryakisi olan Castro’ya  zehirli puro göndermeye bile çalıştı ama Castro her defasında kurtulmayı başardı ve Amerikalıların planlarını bozdu.
 
Castro yaşadığı sürece ve Küba hükümeti komünist sistemi değiştirmediği sürece Amerikalı puro tiryakilerinin keyifle bir Havana purosu yakma olanakları yok gibi.  2004 yılında Amerikalıların yurt dışında bile yasal olarak Havana purosu satın almaları ve içmeleri de yasaklanarak ticari ambargo daha da ağırlaştırılmış oldu.. Görünen odur ki, son yıllarda Küba’da olan  ekonomik değişiklikler ve yabancı sermayeye tanınan  bazı serbestliklere rağmen bu puro yasağı devam edecek gibi.
Amerika'ya gelme planları yapan Türk vatandaşlarına da bir uyarı. Eğer puro tiryakisi iseniz Amerika’ya Havana purosu getirmeyin, Gümrükte başınız belaya girebilir, bizden uyarması

Önceki ve Sonraki Yazılar