Wall Street Journal muhabirine Türkiye'de hapis cezası

Wall Street Journal muhabirine Türkiye'de hapis cezası

Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak'a 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Albayrak, kararı temyize götürecek. 


Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak’a 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Wall Street Journal Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, karara tepki gösterdi. 

Euronews’in haberine göre, Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak’a, “PKK propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. New York’ta bulunan Albayrak, kararı temyize götürmeyi planladığını söyledi. Albayrak, “Türkiye’deki mevcut atmosferi göz önünde bulundurursak, bu karar beni hiç de şaşırtmamalıydı ama yine de şaşırttı” dedi.Karara tepki göstere Wall Street Journal Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, “Bu dengeli ve bağımsız bir gazeteciye yönelik tamamen yersiz ve yakışıksız bir cezalandırma” ifadelerini kullandı. 

Albayrak’ın, 19 Ağustos 2015’te yayımlanan “Türkiye’nin Kürt çoğunluklu bölgesinde kent savaşı kızışıyor” başlıklı haberi sonrası soruşturma başlatılmıştı.