Geçen gün bir zavallı cahil yobaz meczup almış tahrayı eline vuruyor Atatürk heykeline. Neyseki hemen çevreden müdahale edilip gözaltına alınıp derdest edildi.
Sonra da tutuklandı.
Bu sahne gözümden hiç gitmiyor. İnsanımız nasıl bu kadar hain, akılsız ve cahil olabiliyor.?
Bunun bireysel bir olay olmadığı aşikar.
Atatürk ve Laik demokratik Cumhuriyet’e karşı o kadar organize saldırılar var ki …
Cumhuriyete karşı, laik yaşam tarzına karşı kalkmış o kadar çok tahra, balta var ki…
Tarihsel ve siyasal sebepleri çok tabii…
Son 120-140 yıla bakarak başlayalım:
Abdülhamid, kendisinden sonrakilere daha fazla cehalet , korku , baskı ve müthiş bir borç bırakmıştı.
Osmanlı ‘nın en çok toprak kaybı onun zamanında gerçekleşmişti.
Yabancılara verdiği imtiyazlar ve kapitasyonlar ancak Cumhuriyet tarafından kaldırılmış ve borçlar uzun yıllar içinde ödenebilmişti.
Yani, Cumhuriyet ve yurttaşları borç almamış, 1. Dünya Savaşı ve işgalin enkazları altından çok sayıda fabrikalar kurarak, yani tarım ve sınai de üreterek kalkmıştı.
%96 sı okuma yazma bilmeyen ama onur ve gururu Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşıyla korunmuş , ezik bir yaklaşık on milyon kişiye düşmüş, genç ve yetişkin erkeklerini fazlaca kaybetmiş tebaa’dan yeni bir ulus devlet yaratılmıştı.
Cumhuriyeti aslında ağırlıklı olarak kadınların emeği ayağa kaldırmıştı.
Yoksa , bazılarının laik Cumhuriyet düşmanlığının arkasında açık veya bilinç altındaki kadın düşmanlığı bundan mı kaynaklanıyor acaba ?
Sosyal , kültürel ve hukuki reformlara şimdi değinmeyeceğim.
Ekonomi de reel büyüme , üretme esas alındı.
Hem sınai , hem de tarım modernleştirilmeye çalışıldı.
Çimento , mensucat fabrikaları, Kayseri de uçak fabrikası açılmıştır.
O imkansızlık halinde demiryolları yapılmıştır.
Ülkenin dört bir köşesinde cam, ipek dokuma, elektik santralleri, hava yolu şirketi, madencilik, Tekel tütün , içki vs de millileştirildi, güçlendirildi, Tekel fabrikaları vs,vs,vs…,
Ekonomi de reel büyüme , üretme esas alındı. Hem sınai , hem de tarım modernleştirilmeye çalışıldı. Şeker Fabrikaları, İş Bankası, Anadolu Ajansı, Milli savunma sanayi fişek fabrikaları, Tersaneler, Sümerbank kumaş fabrikaları, Kundura, Deri fabrikaları açılmış, tarımda makinalaşma hızla sağlanmıştı.
Pekala, sonra ne oldu ?
Cumhuriyetin ekonomik değerleri peşkeş çekildi.
Eğitim sistemi milli ve bilimsel olmaktan uzaklaştırıldı ve Adalete, askere , devlete güven erozyona uğratıldı.
Mafya bozuntuları bile siyasete soyundu. Açıkça halkı pervasızca tehdit ediyorlar ama Cumhuriyet Savcıları görmüyorlar. Neden?
Mucize olan Cumhuriyet’ imizin temellerine ve hatta çatısına dinamit konmuş oldu… Adalet nerede kaldı?
Cehaletin hüküm sürdüğü yerde Adalet nerede olabilir ?
İşimiz zor .
Ama 1919 da çok daha zor şartlar altındaydı bu millet.
Korkmayın . Sadece birbirimize sahip çıkarak ve birbirimizi sevmeyi öğrenerek bile bu cehalet kabusundan kurtulmak mümkün.
Ümitsizliğe yer yok ! Korkuya hiç yok zaten!
Mucize’mizi hep birlikte koruyacağız !

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin özmen 2017-08-06 11:36:10

Sayın M. Ülkü Caner enbüyük toprak kaybını Abdülhamit zamanında ı kaybettik yoksa abisi olan akli dengesi bozuk olan İngilizlerin maşası haline gelen 3 murat damı kaybettik peki 1930 kurulan türkiyenin abedi menfaati olacak olan uçak fabrikasını neden kapatıldı onun yerine beyaz uyuşturucu üretimini yeraldı burada Atatürke bir lafım veye eleştirim yok ama ismet İnönü başa geçtikten sonra bence ülke tamamen geriye dönmüştür kardeşi kardeşe kırdırılmıştır ülke lehine olan herşey kapatılıp yok edilmiştireğer tarihi olduğugibi anlatacaksın eyvAllah eğer içinden cımbızla ma yapacaksan seninde kukladan farkın yoktur Atatürke sonra CHP partisi bence Kemalizm adı altında türkiyenin her şekilde kaybı için çabalamıştır sebebi lozon anlaşmalarını ismet ne söz verdiğinide açıkca görünmektedir şimdi ise ülkesini dış güçlere şikayet edecekkadar zavallı hale gelmiştir o tarihten beri süregelen dışa bağımlılık chp nin kanına işlemiştir

Avatar
Ismail Orman 2017-08-09 16:14:14

Son derece bariz tarihi hatalarla dolu, tamamen yanlı bir yazı. Borç batağında olduğunu söylediği devletin Hicaz Demiryolu gibi devasa projelere imza attığını görmeyip mevcut şebekeye yüzde on bile ilave edilmeyen Cumhuriyet Döneminin "demir ağlarla ördük, anayurdu dört baştan" yalanını parlatmak için yazılmış bir garabet silsilesi. Yazara biraz daha tarih okumasını, okumuyorsa tarihi konulardan uzak durmasını tavsiye ederim.